resim yükle

Kahramanlar 30 sene sonra eğitim birliğine gittiler

Kahramanlar 30 sene sonra eğitim birliğine gittiler
19.06.2019
A+
A-

Terör olaylarının hızlı bir şekilde yükseldiği 1987-1988-1989 yılarında 12. Dağ Komanda Bölüğünde görevli er erbaş, astsubay ile subaylardan oluşan ve kahramanlıkları ile anılan “Şehitler Bölüğü” olarak anılan 64 kişi eğitim gördükleri acemi birliğini ziyaret ettiler.

Birçoğu Karadenizli olan Şehitler Bölüğü lakabıyla anılan ve yapmış oldukları başarılı operasyonlar ile o dönem bölücü terör örgütüne ağır darbeler vurduğu için kahraman bölük olarak da bilinen Hakkâri Şemdinli kırsalında görevi12. Dağ Komanda Bölüğünde askerliğini yapmış 64 kişi emekli olan komutanları ile birlikte acemi birlikleri olan Eğridir Dağ Komando Okulunu ziyaret ettiler.

64 kahraman askeri Eğridir Dağ Komando Okulunda Tümen Komutanı Orgeneral Aydoğan Budakçı’ya, P.Komd. Alb. Mesut Koçak, Okul Komutanı P.K.Alb. Fatih Köroğlu karşıladılar ve ağırladılar.

Ziyaret kapsamında Eğridir Dağ Komando Okulu, eğitim alanlar, ve tören alanlarını ziyaret eden eski askerler eski anılarını yad ederek duygusal anlar yaşadılar. Eski silah arkadaşları uzun uzun sohbet ederek hasret giderdiler. Ziyaretin sonunda ise görev sürelerinde yanlarında şehit düşen silah arkadaşları, tüm şehitler ve vatanın bölünmez bütünlüğünün devam için dua edildi.

Ziyarette eski er, erbaş ve emekli Emekli Astsubaylar Yalçın Altunterim ve Eyüp Doğanç’ın yanı sıra 12. Dağ Komanda Bölüğü Komutanı Emekli P.K.Alb. Fikri Kısar’da katıldı.

Askerliğini Çavuş olarak tamamlayan Hasan Ali Uyaroğlu 12. Dağ Komanda Bölüğünde görev yapmaktan her zaman gurur duyduğunu belirterek; “12. Dağ Komanda Bölüğünün 32 yıl önce lakabı şehitler bölüğüydü. Bizler 32 yıl önce görev yerimiz Hakkâri Şemdinli kırsalıydı burada çeşitli operasyonlara katıldık. Ziyarette anılarımız yeniden gözlerimizde canlandı ve o günleri yad ettik. Her Türk Asker doğar Asker ölür diyerek askerlik yaptığımız yerleri gezdik. Yanımızda Şehit düşen silah arkadaşlarımız ve tüm şehitlerimiz için dualar ettik. Bizler her zaman ülkemizin birlik ve beraberliği için üzerimize düşen ne varsa yapmaya her zaman ve daima hazırız. Bizlere askerlik ruhunu işleyen seneler sonra yan yana gelmemizi sağlayan özellikle 12. Dağ Komanda Bölüğü Komutanı Emekli P.K.Alb. Fikri Kısar, bu organizasyonu düzenleyen Kom Çavuş Hüseyin Özçalışkan’a ve bizlerden yakın ilgi ve alakalarını esirgemeyen Eğridir Dağ Komando Okulu komutanlarımıza teşekkür ederiz.” Dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber