Özhaseki: İstanbul’da 600 bin konut riskli

Özhaseki: İstanbul’da 600 bin konut riskli
05.12.2023
A+
A-

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki İstanbul’da tedbirlerin alınarak kısa sürede kentsel dönüşümün başlayacağını belirtti.

Bakan Özhaseki İstanbul’da 6 milyon civarı konut ve bir buçuk milyon civarı iş yeri olduğunu belirterek “1 buçuk milyon civarında da iş yeri var. Bunun içerisinde 600 bin konut çok riskli görünüyor. Bir an önce dönüşmesi gerekiyor. Bunun yapılması için elzem olan şey kentsel dönüşüm” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüm hızla başlayacak

Özhaseki mevcut 170 bin bağımsız birimin inşasının devam ettiğini; kentsel dönüşümün hızlanması ve vatandaşların mağdur olmaması için çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Bakan Ozhaseki Istanbulda 600 bin konut riskli 2

Yerinde Dönüşüm Projesi

Mehmet Özhaseki Yerinde Dönüşüm Projesi’nin deprem bölgelerinde uygulandığını ve projeye başvuran sayısının 250 bin kişi olduğunu söyledi. Özhaseki şunları kaydetti:

“Şu an aslında 100 metrekarelik bir evin çıplak maliyeti 1,5 milyon lira. Şehirden şehire değişebilir, ustalık fiyatlatıyla , işçilik kalitesiyle farklı olabilir ama fiyat bu kadar. 750 bin TL’si hibe olarak veriliyor vatandaşa. Diğer 750’sini de oturmaya başladıktan 2 sene sonra başlamak üzere 10 sene vadeye bozuyoruz. Faizsiz. Yaklaşık aylık 6 bin TL gibi bir rakama tekabül ediyor”

Yılbaşına kadar 46 bin konut teslim edilecek

Bakan Özhaseki deprem bölgelerinde, meydanlardan başlayarak çevreye uzanan bir imarlaşma çalışmaları yapacaklarını dile getirdi. Özhaseki yıl başına kadar 46 bin konutun teslim edileceğini, devamında her ay konutların tesliminin yapılacağını belirterek bir yıl içerisinde tüm konutların teslim edileceğini söyledi.

Paris İklim Anlaşması imzalandı

Özhaseki iklim değişikliğiyle mücadele hususunda Paris Anlaşmasının imzalandığını vurgulayarak “Bu konuda uluslararası bütün anlaşmalara taraf olduk” dedi. Özhaseki Sıfır Atık Projesi’nin 96 milyar lira kazandırdığını ve 432 milyon ağacı kesilmekten kurtarıldığını ifade etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.