İsrail’in en köklü şirketi Türkiye’ye taşınıyor

İsrail’in en köklü şirketi Türkiye’ye taşınıyor
04.05.2019
30
A+
A-

İsrail’in en köklü Harsa, Türkiye’ye taşınma kararı aldı. Alınan karar birçok yerden tepki alırken ülkede Türkiye’ye verilen ithalat izni inşaat sektöründe eylemlere ve tartışmalara neden olmuştu.

İsrail’in kurulduğu yılda kurulan Harsa şirketi Türkiye’ye taşınıyor. 1949 yılından itibaren Beer Sheva kentinde aktifliğini sürdüren Harsa şirketi Türkiye’ye taşınma kararı aldı. Ayrıca Harsa, 115 işçisini atma kararı aldı.

TARTIŞMALARI YOL AÇMIŞTI
İsrail’de geçen yıl kasım ayında gerçekleştirilen ve iki gün süren eylemlere katılan çimento işçileri, başkent Tel Aviv ile Kudüs arasındaki otoyolu trafiğe kapatmıştı. Ülkedeki çimento pazarının yüzde 60’ını tek başına üreten Nesher adlı firmanın yanı sıra Har-Tuv şirketi çalışanları da Türkiye karşıtı protestolara katılmıştı. Türkiye’ye verilen ithalat izninin firmalarını olumsuz etkilediğini söyleyen işçiler şirketlerin bu yüzden küçülmeye gittiğini açıklamıştı. Bu eylemlerin ardından geçtiğimiz günlerde Nesher’in Hayfa’daki tesisini kapatmayı planladığı İsrail basınında gündeme gelmişti.

(Dünya Gazetesi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.