İlkadım kitap fuarı yoğun ilgiyle son buldu

İlkadım kitap fuarı yoğun ilgiyle son buldu
13.06.2022
55
A+
A-

Kültür şehri İlkadım’da Kitap Fuarı yoğun ilgi ile sona erdi. 36 yayın evinden 15 yazar,22 şairi ağırlayan Kitap Fuarı 10 gün boyunca yazarlar ile okurlarını buluşturdu. Fuar bir çok tanınmış yazara da ev sahipliği yaptı.

İlkadım Belediyesi, Pandemi sebebiyle ertelediği ve bu yıl ilkini düzenlediği kitap fuarı yoğun ilgi ile sona erdi.Bir birinden değerli yazarların söyleşi ve imza günü düzenlediği etkinlikte kitap severler 36 yayıneviyle buluştu. Samsun halkının akın ettiği fuara bu yıl geniş katılım oldu.

3 Haziran da açılışı yapılan ve kapılarını kitapseverlere açan kitap fuarı’nda çok sayıda yazar ve yayınevi fuarda vatandaşlarla buluşmak için stant kurarken, özellikle çocuklar kitaplara yoğun ilgi gösterdi. 7’den 70’e herkese hitap eden fuar, 10 gün boyunca ziyaretçilerini ağırladı. Açılış günü’nde Türk tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı’nın söyleşisi ile start alan fuarda, Ömür Gedik, Sinan Yağmur,Serkan Karaismailoğlu,Nilgün Bodur, Bilal Sami Gökdemir gibi yazarları sırasıyla konuk etti.

“Cemal Safi anma gecesi tam not aldı”

Şarkılara dönüşen şiirleriyle tanınan sanat camiasının efsane isimlerinden Cemal Safi’nin vefatının 4. yılına özel gerçekleştirilen anma gecesi ile ahde ve vefanın güzel örneklerini sergileyen kitap fuarı’nın son gecesinde usta şair Cemal Safi’nin şiirleri, şarkı sözleri ve sanat yaşantısı anlatıldı. Şaire ait müziklere Ali Rıza Gündoğdu şefliğinde İlkadım Belediyesi Türk Halk Müziği Ekibi can verirken, beste haline dönüşen şiirlerini sevenleri hep birlikte seslendirdiler. Sanat ve Kültür buluşturan kitap fuarı katılımcılarından tam not aldı.

“Samsun’da olması gereken bir fuar”

Kitap Fuarı’nın kapanış gününde kilitli kitap,son sayfası yırtık kitap gibi sıradışı kitapların yazarı Bilâl Sami Gökdemir okurları ile buluştu.Kurtuluş kentin bilhassa gençler olmak üzere büyük bir okuma potansiyeli olduğuna değinen yazar Gökdemir söyleşi öncesi ben yıllardır Samsun’da bu türlü bir fuarın olmasını düşünüyordum. Buraya geldiğimizde bu niyetimizde ne kadar haklı olduğumuzu görmüş olduk” dedi.

“Televizyon ile aranıza mesafe koyun”

Bilim adamları araştırma yaptıklarında 1 saat televizyon seyretmenin beyne verdiği zararı 7 saat bulmaca çözerek kapatabildiklerini söylüyorlar diyerek okurlarına seslenen Gökdemir,” Televizyon neden insan beynine zarar veriyor? Çünkü beyin iki lobdan oluşmakta; sağ lob ve sol lob olmak üzere. Beynin sağ lobu; okuma, tahlil etmenin yanında analiz etme görevini yürütmektedir. Sol lobu ise resimlendirme, şekillendirme ve hareketlendirme görevini yapmaktadır. Biz televizyon izlediğimiz esnada beynin sol tarafını aslında televizyona kiraya veriyoruz. O esnada beynin sol tarafı çalışma ihtiyacı hissetmiyor ve çalışmaya, çalışmaya bir zaman sonra kabiliyetini de kaybediyor, bunun neticesinde de dikkat, hafıza, zekâda gerilik baş gösteriyor. Onun içinde mümkün olduğunca televizyonla aramıza mesafe konulması şarttır” dedi. Söyleşi sonrası yazar uzun kuyruklar oluşturan okurlarının kitaplarını imzaladı.

“Kitabı görerek, dokunarak almak çok başka oluyor”

Fuara gelen Yılmaz ailesi, “Özlemle bu günü bekliyorduk. Ailecek böyle etkinliklere katılmayı seviyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Kitabı görerek, dokunarak almak çok başka oluyor” dedi.

“Kitap okuma alışkanlığına büyük bir katkıda bulunduk”

7’de 70 herkesi ziyaret ettiği fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,”Kitap fuarı okuma oranına,kitap okuma alışkanlığına şehrimizde büyük bir katkı verdiğini düşünüyorum. Tüm dünyayı etkisi altına Koronavirüs sonrası bu yıl ilk ile halkımızı buluşturduğumuz Kitap Fuarı hemşehrilerimizin ilgi odağı oldu. Hizmet noktasında kültürel hizmetlere oldukça önem veriyoruz. Özellikle geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ufkunu açacak programlar düzenlemeye gayret gösteriyoruz. Bu kapsamda 6 usta kalemin söyleşi ve imza programı gerçekleştirdiği, 36 yayınevi ve on binlerce kitabın yer aldığı kitap fuarımızı gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın fuarımıza ilgisi ve yoğun katılımı bizleri daha da mutlu etti. Kelimelerin efendileri,İlber Ortaylı,Sinan Yağmur,Serkan Karaismailoğlu,Nilgün Bodur,Bilal Sami Gökdemir’i okurları ile buluşturduğumuz imza ve söyleşi programları ilgi ile takip edildi. Duyarlılıkları ve yoğun katılımları için hemşehrilerimize teşekkür ediyor, bu tip organizasyonların geleneksel hale gelmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.