İletişim Başkanlığı’ndan seçime katılacak parti sayısı hakkında açıklama

İletişim Başkanlığı’ndan seçime katılacak parti sayısı hakkında açıklama
05.01.2024
A+
A-

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “YSK Başkanı Ahmet Yener, seçime katılacak parti sayısını 36 olarak açıkladı ama Resmi Gazete’de 35 olarak yayımlandı” iddialarının doğru olmadığı duyuruldu.

featured

İletişim Başkanlığı’ndan seçime katılacak parti sayısı hakkında açıklama

“YSK Başkanı Ahmet Yener, seçime katılacak parti sayısını 36 olarak açıkladı ama Resmi Gazete’de 35 olarak yayımlandı” iddialarına Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden açıklama geldi. Yayımlanan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Bazı basın yayın organlarında yer alan, “YSK Başkanı Ahmet Yener, seçime katılacak parti sayısını 36 olarak açıkladı ama Resmi Gazete’de 35 olarak yayımlandı” iddiası doğru değildir. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 2024/1 no.lu kararı, illerin en az yarısında oy verme günü olan 31 Mart 2024 tarihinden, en az altı ay öncesi olan 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla teşkilat kurmuş ve ilçe, il ve büyük kongrelerini yapmış olan siyasi partilerin seçime katılma yeterliliğine ilişkindir. Dolayısıyla bu karar kapsamında 36 partinin seçime katılımının uygunluğu ifade edilmiştir. YSK’nın 2024/4 no.lu kararı ise, son milletvekili genel ve ara seçiminde kendi listesinden seçilmiş en az bir milletvekiline sahip olan veya 298 sayılı Kanun’un 14’üncü maddesinin birinci fıkrasının dördüncü bendi gereğince, Yüksek Seçim Kurulunca (a) bendine göre tespit ve ilan edilen siyasi partilerden o il ve ilçede teşkilatı bulunanların, il ve ilçe seçim kurullarında birer temsilci bulundurabileceklerine ilişkin bir karardır. Dolayısıyla bu karar kapsamında 35 parti, il ve ilçe seçim kurullarında birer temsilci bulundurabilecektir. İki farklı konuda alınmış kararların açıklanmasına ilişkin herhangi bir çelişki veya hata bulunmamaktadır.”

 

İletişim Başkanlığı’ndan seçime katılacak parti sayısı hakkında açıklama

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber