resim yükle

DSÖ’den maymun çiçeği için küresel acil durum ilanı

DSÖ’den maymun çiçeği için küresel acil durum ilanı
24.07.2022
A+
A-

Türkiye’de de görülen maymun çiçeği virüsü için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan etti. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Acil Durum Komitesi’nin PHEIC kararında fikir birliği sağlamadığını dile getirdi.
Başta Avrupa olmak üzere dünyada yayılım göstermeye başlayan maymun çiçeği hastalığı için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan etti. DSÖ, Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki genel merkezde 21 Temmuz’da düzenlenen Acil Durum Komitesi toplantısına ilişkin bilgileri basın mensuplarına açıkladı.

75 ÜLKEDE 16 BİN VAKA! BEŞ KİŞİ DE ÖLDÜ
Ghebreyesus, DSÖ’nün şimdiye kadar 75 ülkeden 16 binin üzerinde maymun çiçeği vakasını doğruladığını belirterek, virüs nedeniyle 5 kişinin yaşamını yitirdiğini aktardı.

Acil Durum Komitesi toplantısında virüsün risk durumuna ilişkin bütün görüşleri dinlediğini kaydeden Ghebreyesus, “Komite, maymun çiçeği salgınının Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu teşkil ettiğine dair fikir birliğine varamadı.” ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, Komite üyelerinden 6’sının maymun çiçeğinin PHEIC ilan edilmesi yönünde oy kullandığını, 9 üyenin ise olumsuz oy kullandığı bilgisini paylaştı.

BİLİNMEYEN ÇOK ŞEY VAR
Komitenin tavsiyelerine karşın virüsün dolaşımı ve risk boyutuna ilişkin durumun net olmadığına dikkati çeken Ghebreyesus, “Virüse dair bilimsel kriterler, deliller ve diğer türlü bilgiler yetersiz olup bizi birçok bilinmezin içinde bırakmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Virüsün birçok ülkede ilk defa görülmeye başladığını da hatırlatan Ghebreyesus, “Virüs, yeni bulaşma şekilleriyle dünyada hızla yayılıyor ve buna dair çok az şey biliyoruz.” şeklinde konuştu.

Ghebreyesus ayrıca, virüsün dünyada makul seviyede yayılmasına rağmen Avrupa’da çok daha hızlı yayıldığını da vurgulayarak, “Bu sebeplerden ötürü maymun çiçeği virüsünün Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu teşkil ettiği kararına vardım.” dedi.

DSÖ, maymun çiçeği virüsünün PHEIC ilan edilmesini ele almak üzere ilk olarak 23 Haziran’da toplanmıştı.

TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Haziran’da Twitter hesabından Türkiye’de maymun çiçeği hastalığının tespit edildiğini duyurmuştu.

Koca ”Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor” demişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.