resim yükle

Dolardan sonra bir kötü haber de kredilerden geldi

Dolardan sonra bir kötü haber de kredilerden geldi
07.06.2022
A+
A-

Türkiye’nin kredi risk primi (CDS), 740 baz puana yükselerek 2008 yılından bu güne en yüksek seviyeleri gördü.
Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 740 baz puanla 2008’den beri en yüksek seviyeye çıktı.

Bloomberg HT’nin aktardığı habere göre, söz konusu CDS kontratı salı günü 16 baz puan yükseldi ve iki günlük yükseliş 25 baz puanı buldu.

11,2 MİLYARLIK BOÇLANMA

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün 6 ve 10 yıl vadeli iki tahvilde ihale öncesi satışlar da dahil olmak üzere toplamda 11,2 milyar TL’lik borçlanmaya imza attı.

CDS NE OLUYOR
Kredi risk primi, bir kredinin geri ödenmeme riskinin tespit edilmesini ve bu riske karşı kredinin sigortalanmasını sağlayan bir değerleme enstrümanıdır. Sigorta şirketleri borçların ödenememesi halinde alacaklının alacaklarını sigortalayan bir sözleşme satar ve bu sözleşmenin fiyatı da ülkenin CDS primidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber