Diz ağrıları kabusunuz olmasın

Diz ağrıları kabusunuz olmasın
03.04.2019
A+
A-

Doç. Dr. Cem Coşkun Avcı, “Bacaklarımızın hareket kabiliyeti için günlük hayatımızda önemli yer tutan dizlerdeki ağrının çeşitli nedenleri olabilmektedir. Bu anlamda bu ağrılar dikkate alınmalı ve mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.” dedi.

Günlük hayatımızda önemli hareket kabiliyeti yeri olan dizlerimiz zamanla binen aşırı yük sonucunda diz kapağı kıkırdağında yumuşama oluşur ve bu yumuşamadan dolayı sinir uçları korumasız hale gelir. Bu da diz önünde ağrı hissetmenize sebep olmaktadır diyen Büyük Anadolu Meydan Hastanesi hekimlerinden Doç. Dr. Cem Coşkun Avcı, “Şunu unutmamak gerekirki; özellikle uzun süre oturup kalktıktan sonra dizleriniz de ağrı hissediyorsanız ve dizinizden değişik sesler geliyorsa bu ciddi bir hasarın habercisi olabilir. Bu ağrı ve oluşan yıpranma dikkate alınmalı ve mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

DİZ AĞRILARINA HANGİ DURUMLAR SEBEP OLUR!
Bu ağrılar dizinizi kalçanızın altına alarak oturmak, sandalyede otururken ayakları geriye almak, diz üstüne iş yapmak, alçak bir sandalyede uzun saatler oturup dizi kilitlemek gibi hareketlerden ötürü diz kapağınıza ciddi anlamda yük biner. Aynı şekilde yokuş aşağı ya da merdiven inerken oluşan baskı ağrıya sebep olur. Bu nedenle ters hareketlerden kaçınmalı ve dizlerinize yük bindirecek hareketlerden kaçınmalısınız. Bu durumlar zamanla dizlerinizdeki kıkırdaklarınızda aşınmaya ve yıpranmaya neden olur. Ciddi hasarlara neden olmamak için mutlaka gerekli tedavinin yapılması gerekmektedir.

Diz ve ayak bileğinde görülen tekrarlayan çıkık, kas yırtılması ve kıkırdak hasarı gibi rahatsızlıkları artroskopi yöntemiyle tedavi etmekteyiz. Bu tedavi fiberoptik cihazlar kullanılarak eklemlerin içlerini görüntülü muayene ederek eklem içinde meydana gelen hastalık ve yaralanmaların tanı ve tedavisini sağlayan bir yöntemdir.

DİZ AĞRISI TEDAVİSİNDE ARTROSKOPİ YÖNTEMİ
Artroskopi yöntemi açık ameliyata göre daha fazla avantajlıdır. Açık ameliyatlarda ekleme ulaşabilmek için büyük kesiler yapılıyor bunun için ameliyat sonrasında ağrı daha fazla ve rehabilitasyon ve iyileşme dönemi daha uzun ve daha sıkıntılı olabiliyor. Artroskopide ise eklemi görüntülemek için kullanılan cihazın kalınlığı yaklaşık yarım santimetre olduğundan bir santimetreden daha küçük bir kesi uygulanır. Bu anlamda ameliyat sonrası ağrı daha az, iyileşme ve rehabilitasyon süresi de daha zahmetsiz ve daha kısa olur. Kişi günlük hayatına kısa bir zaman içinde döner” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.