Cumhurbaşkanı Erdoğan: Siyaseti at pazarlığına çevirdiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Siyaseti at pazarlığına çevirdiler
27.05.2023
105
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATV-A Haber ortak yayınında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Millet İttifakı’na desteğini açıkladığı gün, Twitter hesabından İçişleri Bakanı olacağını ima ettiği paylaşımı ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın “Ümit Özdağ ile protokol imzalamış olabilirler. Bizim için esas olan Kılıçdaroğlu’nun bize vermiş olduğu sözlerdir” açıklamasına yönelik değerlendirmelerinin sorulması üzerine, şöyle konuştu: “Bunlar, Kılıçdaroğlu’nun başından beri ilkesiz siyaset yaptığının bir yerde resmidir. Siyaseti hizmet yarışına değil âdeta kusura bakmayın, at pazarlığına çevirdiler. Ortada böyle bir durum var. Oy oranına bakmadan siyasi parti tabelası olan herkes CHP’den ya bir bakanlık ya da cumhurbaşkanı yardımcılığı kopardı. Toplam oyu yüzde 1’i bile bulmayan partiler, düşünün 40’a yakın vekil kopardı. Bunun bir orantılamasını alsak sormazlar mı adama, ‘Ey CHP, peki sana şimdi ne kalıyor?’ Sen hem ‘Hesap uzmanıyım’ diyorsun. ‘Hesap uzmanıyım’ diyen sen 40’ını bu ufak partilere verdikten sonra, sana ne kalıyor? Ama bizim böyle bir siyaset anlayışımız yok. Çünkü böyle bir siyaset olmaz. Milleti kandırmaya çalışarak siyaset yapılmaz. Milletim, millete karşı oynadıkları oyunlar, yaptıkları pazarlıkları biliyor, görüyor ve sandıkta da bunlara gereken cevabı benim milletim muhakkak verecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Kılıçdaroğlu birbirine bu kadar zıt, birbirine bu kadar benzemez bir şürekâ ile işin içinden nasıl çıkacak, doğrusu ben de merak ediyorum. Çıkılmaz. Kaldı ki burada çok enteresan bir şey var. PKK uzantısı Yeşil Sol Parti’nin bir milletvekili Kılıçdaroğlu’nun HDP ile bir mutabakat yaptığını açıkladı. O mutabakatta neler olduğunu HDP’lilerin açıklamalarından anlıyoruz zaten. ‘Teröristbaşını ve Demirtaş’ı hapisten çıkarma’ Şimdi bu Selo, Diyarbakır’da 51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan bir teröristtir. Şu anda cezasını çekiyor. Kılıçdaroğlu ne diyor? ‘Eğer onu çıkarmak istiyorsanız, oyunuzu bana vereceksiniz’ diyor. Böyle bir siyaset olabilir mi? Böyle bir hukuk olur mu? Hani sen ‘Hak, hukuk, adalet’ diyordun. İstanbul’a böyle yürümüştün. Nerede kaldı hak, nerede kaldı hukuk, nerede kaldı adalet? Terörle mücadele operasyonlarını durdurmaktan bahsediyorsun. Nasıl oluyor bu terörle mücadeledeki operasyonlar veya onlara karşı durma? Öbür taraftan kalkıyorsun ‘özerk yönetim ilan etme’. Bunlar zaten HDP’lilerin talepleri, bunları biliyoruz. ‘Sen bunlarla ne mutabakatına vardın Kılıçdaroğlu, bunu açıkla?’ diye sorarlar. Bütün bunlarla beraber CHP Genel Başkanı bunlara niye cevap vermiyor. Ver cevabını.”

Sunucu Müderrisoğlu’nun “HDP’nin desteğini tabii ciddi bir şekilde birinci turda belki aldığı için de bu cevap çok net bir şekilde…” yorumu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aldın ama şimdi ikinci turda neyin desteğini alacaksın? Bu da var. Onu şimdi pazar günü göreceğiz. Bir de burada bu hani Yeşil Sol vesaire, bunlar da garip garip oluşumlar. Bütün mesele şimdi sandıkta her yönüyle inşallah ikinci turda belli olacak” dedi.

Müderrisoğlu’nun “Gerek birinci turda gerek ikinci turda hem HDP-Yeşil Sol Parti kimliği hem de Kandil açık bir şekilde Sayın Kılıçdaroğlu’ndan yana tavır sergilediklerini yüksek sesle ifade ettiler. Bunu Kandil’deki terör baronları bugün de ifade etmeye devam ediyorlar” ifadelerinin ardından, buna yönelik hazırlanan video izlenildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.