Covid-19 saç dökülmesine neden oluyor mu?

Covid-19 saç dökülmesine neden oluyor mu?
11.10.2021
A+
A-

Covid-19’un farklı kişileri farklı şekillerde etkilediğine dikkat çeken Büyük Anadolu Hastaneleri Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı, Uzm. Dr. Serra Hande Öcal, hastalık süreci ve sonrası yaşanan stresin saç dökülmesine sebep olabileceğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün vücutta yol açtığı hasarlar hâlâ araştırılmaya devam etse de uzmanlar özellikle hastalığın oluşturduğu stresin saç dökülmesine neden olduğunu belirtiyorlar.

SAÇ DÖKÜLMELERİNİ DİKKATE ALIN
Büyük Anadolu Hastaneleri Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı, Uzm. Dr. Serra Hande Öcal, özellikle son 3 ay içinde koronavirüs geçiren hastalarda hastalık süreci ve sonrası yaşanan stresin saç dökülmelerine neden olduğunu ifade ederek, “Koronavirüs pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte son dönemde saç dökülmesi şikayetiyle hastanelere başvuran hasta sayılarında bir yükseliş olduğunu görmekteyiz.
Hastalarımıza yaptığımız muayene de kendilerine son 3 ay içinde covid -19 hastalığına yakalanıp yakalanmadığını soruyoruz. Hastamız önce bir şaşkınlık yaşıyor, nasıl bildiniz hastalık geçirdiğimi diye soruyorlar.

UZMAN DOKTORDAN DESTEK ALIN
Covid -19 geçirdikten sonra yaklaşık 2-3 aylık süre sonunda çok şiddetli bir saç dökülmesi meydana geldiğini gözlemliyoruz.
Bunun sebebi enfeksiyonun vücutta oluşturduğu stres saçlarımızı hızlı bir şekilde dökülme fazına sokuyor. Normalden fazla bir saç miktarı dökülme aşamasına giriyor. Bu durum yaklaşık 3-6 ay arasında da devam ediyor.
Bu tip saç dökülmelerinde yapılan muayene ve tahliller sonucuna göre vitamin durumunda eksiklikler varsa yerine koyup yeni büyüyecek olan saç köklerine yardımcı olmak anlamında tedaviyi sürdürmekteyiz. ” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber