resim yükle

ÇOMÜ’lü akademisyenin kanser görüntüleme cihazına TÜSEB’den 3.000.000 TL destek

ÇOMÜ’lü akademisyenin kanser görüntüleme cihazına TÜSEB’den 3.000.000 TL destek
11.05.2024
A+
A-

ÇOMÜ’lü akademisyenin kanser görüntüleme cihazına TÜSEB’den 3.000.000 TL destek

BİROL GÜNGÖRDÜ / ÇANAKKALE – BHA

Geliştirilen tıbbi cihaz ile ilgili, Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Adem Polat şunları söyledi:

“2014 yılında başladığım projenin temellerini sırasıyla İTÜ, Lisbon University Biomedical Institue, Harvard Medical School ve Harvard-MIT Health Sciences and Technology’de attım. Türkiye’ye döndükten sonra çalışmalarımı yoğunlaştırarak TomoSyn’i geliştirmeye devam ettim. 10 yıllık bir Ar-Ge çalışması ürünü olan projeyi kısaca özetlemek gerekirse, meme kanseri ameliyatlarında, meme cerrahları 1-2 saat süren ön patoloji raporuna göre ameliyatı sonlandırmaktadır.

 

11052024 2 0002

Dahası yaklaşık 1 ay sonra çıkan detaylı patoloji raporlarına göre ise ikinci bir ameliyat söz konusu olabilmektedir. Patent başvurusu yapılan tıbbi cihaz buluşumuz ile ameliyatı yapan cerrah, hastadan aldığı tümörü ameliyat esnasında sadece 10 dakika içinde 3B görüntüleyerek ameliyatın seyrine anlık karar verebilecek. Bu sayede hem hastanın yaşam motivasyonu artacak hem de ameliyat maliyetleri önemli ölçüde azaltılarak Türkiye ekonomisine yüksek katma değer sağlanacaktır.”

11052024 2 0003

3.000.000 TL bütçe desteği alan ve meme tümörünün gerekli cerrahi sınırlarını derin teknoloji ile tespit edecek projede Doç. Dr. Kenan Çetin (ÇOMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD Öğretim Üyesi) ve Öğr. Gör. Hüseyin Vurur (ÇOMÜ Hastanesi Biyomedikal Birimi Koordinatörü) araştırmacı olarak görev alacaklar.

11052024 2 0004

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber