resim yükle

Çocuklarda güneş çarpmasına dikkat!

Çocuklarda güneş çarpmasına dikkat!
19.06.2019
A+
A-

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Güroğlu, okulların tatile girmesi ile birlikte oyun için açık alanlarda bulunan çocuklar için en büyük tehlikenin güneş çarpması olduğunu söyledi.

Sıcak yaz aylarının gelmesi ve öğrencilerin tatile girmesi ile birlikte çocuklar için bazı tehlikelerde ortaya çıkabiliyor. Bunların en başında da güneş çarpması gelmektedir diyen Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Güroğlu,”Tatile giren çocuklarımızın uzun süre güneşin altında vakit geçirmesi ile birlikte bu sağlık sorununa sıklıkla rastlamaktayız.

Bu durum çocukta şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve yüksek ateş ortaya çıkarabilir.

Bu belirtilerin gösteren çocukların serin bir mekanda tutulmalı ve soğuk duş veya buz torbası ile kompres yapılması büyük önem arz etmektedir.

Aileler panik yapmadan ve bir sağlık kurumuna götürmeden öncelikle çocuğun başına ve kasık bölgelerine buz ile kompres yaparak ateşinin düşmesine yardımcı olmalıdırlar. Ateş düşmüyorsa vakit kaybetmeden bir uzman doktora başvurulmalı.

Çocuklarda güneş çarpmalarının önüne geçmek için mutlaka koruyucu krem, şapka ve gözlük kullanımı özen gösterilmelidir.
Kıyafetlerine de dikkat etmeli ve hava giriş çıkışını sağlayan özelliği sayesinde terlemeyi önleyen pamuklu ve açık renkli giysileri tercih edilmelidir. Naylon içeriği yüksek giysilerden ise uzak durulmalıdır.

Yaz sıcaklarında terlemenin etkisiyle yüksek oranda sıvı kaybedilmesi nedeniyle de çocuklarımızın bol bol sıvı tüketimine dikkat etmeliyiz.” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber