CHP’de Özgür Özel seçildi sıra parti meclisi seçiminde

CHP’de Özgür Özel seçildi sıra parti meclisi seçiminde
05.11.2023
A+
A-

CHP’de Özgür Özel seçildi; sıra bugün yapılacak Parti Meclisi seçiminde… Gazeteci-Yazar Ömer Şan, CHP Kurultay’ını izliyor

CHP’nin 38. Kurultayında genel başkanlık seçimini kazanan isim Özgür Özel oldu. İkinci turda biten seçimde Özgür Özel  812, Kemal Kılıçdaroğlu 536 oy aldı.

Kurultay’ı yakından takip eden Gazeteci-Yazar Ömer Şan’ın bugün gerçekleştirilecek olan Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) ve Bilim Kurulu Üyelerinin seçimi öncesi görüşleri şöyle:

Genel başkanını yenileyen CHP kendini de yenileyebilecek mi?..

Kuruluşunun 100. Yılında 8. Genel Başkanını seçen Cumhuriyet Halk Partisinin devam eden 38. Olağan Kurultayı’nın 2. gününde Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) ve Bilim Kurulu Üyelerinin seçimi yapılacak.
PM ve YDK adaylıkları için dün tamamlanan başvurular sonrasında çekilen kura ile oluşturulacak Çarşaf Liste, T’den başlayacak sıralama ile bastırılacak.
Genel Başkanın tercihine bırakılan 8 kişilik Bilim Kurulu üyeleri, direkt PM üyesi seçilmiş olacak.
Kurultay Delegeleri, oluşturulacak çarşaf liste üzerinden, 52 kişilik PM ve YDK üyelikleri tercihlerini yaparken, 60 kişilik PM ile 15 kişilik de YDK üyelikleri belirlenmiş olacak.

Tamamlanan Genel Başkanlık seçimleri sonrasında, ‘Değişim’ vurgusuyla Genel Başkan seçilen Özgür Özel’in birlikte hareket ettiği ve listesinde olduğu ileri sürülen isimlerin, Genel Seçimler öncesinde Kılıçdaroğlu ile birlikte parti yönetiminde belirleyici konumda olmaları ise vurgulanan değişim iddialarını ne kadar gerçekleştireceği tartışılmaya başlandı.
Zira yaklaşık 13 yıldır parti politikalarına yön veren aynı isimlerin nasıl değişime ön ayak olacağı tartışılmaya başlanan Kurultay Salonunda, söz konusu isimlerin listeye girmemesi yönünde tercih çıkabileceği konuşuluyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber