Cezasız suç kalmayacak! Suç işleyen herkes cezaevine girecek

Cezasız suç kalmayacak! Suç işleyen herkes cezaevine girecek
12.10.2022
A+
A-

Yeni düzenlemede cezasızlık algısının yok edilmesi amaçlanırken, suç işleyen herkesin bir gün de olsa cezaevine girmesinin önü açılıyor.

Meclis’e kısa bir süre sonra gelmesi beklenen yeni infaz yasasında dikkat çeken maddeler yer alıyor. Kamuoyundaki cezasızlık algısını ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni düzenlemeyle, yatarı olmayan suçları işleyenler bir gün bile olsa cezaevine girecek. Düzenlemede, kadına, çocuğa, sağlık çalışanına yönelik şiddet ile hakaret ve trafik magandalığı gibi suçlarda infaz yeniden alınırken, belli bir sürenin altına ceza alıp da yatarı olmayan suçlar için de cezaevi yolu açılıyor.

Adalet Bakanlığı, yeni infaz yasası üzerinde çalışmalarını hızlandırdı. Kısa bir süre içerisinde TBMM’ye sevk edilmesi beklenen yeni infaz yasası ile ilgili de bazı maddeler netleşmeye başladı. Netleşen maddeler dikkat çekerken, özellikle kamuoyunda cezasızlık algısını yok etmek için de suç işleyen herkesi bir gün de olsa cezaevine girmesinin önünü açılıyor. Şimdiye kadar özellikle belli bir sürenin altında alınan cezalar da suçlu cezaevine girmiyordu. Ancak adi suçlar açısından dikkate alınacak bu yeni düzenleme ile caydırıcılık ön plana çıkarılacak.

DAHA ÖNCE CEZAEVİNE GİRMİYORLARDI ARTIK GİRECEKLER

Adalet Bakanlığının uzun süredir üzerinde çalıştığı ve kısa bir süre içerisinde TBMM’ye sevk edilmesi beklenen yeni infaz yasası ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Yeni düzenlemede cezasızlık algısının yok edilmesi amaçlanırken, suç işleyen herkesin bir gün de olsa cezaevine girmesinin önü açılıyor. Bu şekilde hem suçu işleyenin cezasız kalmaması hem de ıslah edilmesi hedefleniyor. Düzenlemede, kadına, çocuğa, sağlık çalışanına yönelik şiddet ile hakaret ve trafik magandalığı gibi suçlarda infaz yeniden alınacak. Hırsızlık, dolandırıcılık, gasp ve şiddet gibi cezası çok düşük olan ve yatarı da bulunmayan suçlarda yeni bir düzenleme getirecek olan teklife göre, bundan sonra bu suçları işleyenler de cezaevine girecek. Çalışmanın tamamlandıktan sonra Meclis’e sunulması planlanıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber