Çan: Çalışan çalışamayan ve çalıştırılmayan gazetecilerin günü kutlu olsun

Çan: Çalışan çalışamayan ve çalıştırılmayan gazetecilerin günü kutlu olsun
09.01.2024
A+
A-

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, mesajında basın-yayın organları ile basın emekçilerinin karşılaştıkları zorluklara ve yaşadıkları sorunlara işaret etti.

Toplumun doğru bilgiye ulaşması ve kamuoyu vicdanının en sağlıklı şekilde oluşması yönünden basının ve basın emekçilerinin özgür olması gerektiğine vurgu yapan CHP’li Murat Çan, mesajında şunları kaydetti:

“Düşünce ve ifade özgürlüğü, demokrasinin en temel kriterleridir. Bir toplumda, gerçeklere ayna tutma görevini ifa eden basın ne kadar özgürse, o ülkenin demokrasisi de işte o kadar güçlü olabilmektedir. Ve maalesef bugün Türkiye’de böyle bir tablonun esamesi dâhi okunmamaktadır. Çünkü ulusal ve yerel düzeyde binlerce gazetecinin işsiz olduğu, medyanın baskı ve sansür, tehdit ve hedef gösterilmeyi en ağır biçimde yaşadığı bir dönemi yaşıyoruz. İktidar eliyle yaratılan bu vahim tablo sayesinde ülkemiz ne yazık ki bugün Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 165. sıraya kadar gerilemiş durumdadır.

Devletin gücünü ve olanaklarını, dürüst, namuslu ve ahlaklı basın emekçilerini susturmak ve bezdirmek için kullananlar, gerçekleri halktan gizlemek için havuz medyaları oluşturanlar; sadece Türk basınına değil, milletimize de en büyük kötülüğü yapmaktadırlar. Bu karamsar tabloya rağmen, toplumun doğru bilgilendirilmesi için görevini layıkıyla yerine getiren gerek yerel gerek ulusal, yazılı ve görsel basındaki basın emekçilerimize minnettarız.

Bu düşünceler ışığında çalışan, çalışamayan ve çalıştırılmayan bütün basın emekçilerimizin gününü kutluyor; sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber