Tüm camilerimizde kapsamlı çalışmalar başlandı

Tüm camilerimizde kapsamlı çalışmalar başlandı
16.09.2016
49
A+
A-

Kayseri’deki bir camide cemaatin üzerine avize düşmesinin ardından yurt genelinde avizelerin montajı ve yenilenmesi konusunda Diyanet İşleri Başkanlığınca çalışma başlatıldığı bildirildi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri’de 26 Ağustos’ta camideki avizenin cemaatin üzerine düşmesi sonucu yaralananların olduğunu anımsatarak, “Bu olay oldukça üzücü bir olaydı. Özellikle camide böyle bir şeyin yaşanması bizleri çok üzmüştür.” diye konuştu.

Camiye yeni takılan bir avizenin düşmesi sonucu olayın meydana geldiğini anımsatan Ünal, “Ortada bir montaj hatası var ancak bu olay hiçbir şekilde üstü örtülecek bir durum değildir. Mutlaka üzerine gidilmesi gereken bir durum. Biz bu olayla ilgili incelemelerimizi başlattık. Ayrıntılı bir şekilde tahkikat yapılıyor.”sözlerine yer verdi.

– “Tüm camilerimizde kapsamlı çalışmalara başlandı”

Kayseri’de yaşanan olayın avizeler üzerinde bir çalışma yapılmasına aracı olduğunu dile getiren Ünal, şu değerlendirmede  bulundu:

“Kayseri’de yaşanan bu durum ders alınması bir durumdur. Bu noktada gerekli önlemlerin alınması için çalışma başlattık. Mevcut yapıların mutlaka elden geçirilmesi gerekiyor. Tüm camilerimizde kapsamlı çalışmalara başlandı. Avizeler depreme dayanıklı mı ya da sağlam montaj edilmiş mi, bu yönde çalışmalar yapılmaktadır.”

– “Avizelerin mimari yönde önemli bir yeri var”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak camilerle ilgili bir değişik konsept çalışmalarının olduğu bilgisini de veren Ünal, şöyle dedi:

“İnşallah 2016 yılı içerisinde bu çalışma bitmiş olacak. Bu çalışmaların içerisinde avizelerin kontrolü de yer alıyor. Camilerde avizelerin mimari yönde önemli bir yeri var. Sadece aydınlatma değil, bunun ötesinde sembolik bir değeri var. Bu nedenle avizeler camilere göre yapısal olarak büyük olabiliyor. Dolayısıyla daha güvenli şekilde bunun yapılması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle toplu ibadet yapılan yerlerde daha dikkat edilmesi gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak da bu elim hadiseden üzerine düşen dersi alarak bundan sonra benzer olayların yaşanmaması için elinden gelen tedbirleri alacaktır.”

Ünal, camilere yönelik yürütülen çalışmada sosyal ihtiyaçlara cevap verebilecek yeni konsept hazırlığı içerisinde olduklarına da işaret ederek, “Örneğin erkekler kadar bayanlara da yer ayrılması, kütüphane ve benzeri sosyal alanların camilerin içerisinde oluşturulması için çalışmalarımız olacak. İnşallah merkezi yerlerde bütün halkımızın istifade edebileceği, rahat bir şekilde dinlenebileceği, kültürel anlamında da beslenebileceği camiler oluşturulacak. İnşallah önümüzdeki dönemde camilerimiz halkımızın her konuda yararlanabileceği alanlara kavuşacak.” açıklamasında bulundu.

Ünal, avize denetimlerinin il ve ilçe müftülükleri ile cami yaptırma ve yaşatma dernekleri vasıtasıyla yürütüleceğini belirtti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.