Bu hikaye, Ankara’yı markalayacağımız bir hikaye

Bu hikaye, Ankara’yı markalayacağımız bir hikaye
08.11.2023
A+
A-

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Yılmaz: Bu hikaye, Ankara’yı markalayacağımız bir hikaye

ANKARA – BHA

Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanvekili Halil İbrahim Yılmaz, Gordion Antik Kenti’nin ve Ahi Şerafeddin Camii’nin ‘UNESCO Kalıcı Dünya Mirası Listesi’ne girmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, bu iki değerin Cumhuriyet’in 100’üncü yılında miras listesine girmesinin Ankara’ya turizm sektöründe önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

“Bu kent vatan için ölmeye gelenlerin kenti”

Ankara’nın tarih boyunca devlet kurma geleneği olan bir kent olduğuna değinen Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Sadece ürünü aldığımız gibi satmayacağız. Dağımızı, taşımızı, ovamızı hammadde olarak ekonomiye çevirmeyeceğiz. Bu, doğaya ihanettir. Hikayesi ile beraber katma değerini artıracağız. Onun için dedik; Gordion’un düğümü çözülüyor. Düğüm sadece İskender’in kestiği düğüm değil. Bundan yüz yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün çözdüğü de bir düğümdür. Mustafa Kemal Atatürk, Ankara’yı başkent seçerken buradaki Ahi Devleti’ni selamlıyor. Diyor ki; ‘Buranın devlet kurma geleneği var’. Bir tarafta akıl verenler, bir tarafta ölmeye gelenler. Bu kent vatan için ölmeye gelenlerin kenti. Ankara, sıradan bir kent değildir. Ankara 85 milyonun evi ama ruh kentidir burası. Yeniden başlangıçlar kentidir, her kırılma anında yeniden dirilmenin kentidir. Turizmde de dirilme burada olsun diye 16-19 Kasım’da büyük bir turizm zirvesi yapıyoruz; Travelexpo. Her açıdan burada dirileceğiz biz.”

Ahşap Direkli Camiler arasında değerli bir cami; Aslanhane Camii

Gordion Antik Kenti ile birlikte ‘UNESCO Kalıcı Dünya Mirası Listesi’ne giren Aslanhane Camii’nin mimari açıdan özel bir eser olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Atatürk diyor ki ‘Bu kentte devlet kurma geleneği var ve benim Ankara’yı tercih etme nedenlerimden biri budur’. Esnaf devleti oluşuyor. Birbirini denetleyen, dayanışmanın olduğu. Bugünkü Kent Konseyi ruhunun devlete yansıması 1300’lü yıllarda. Bu devlet geleceğinin en değerli eserlerinden biri Aslanhane Cami. Ahşap Direkli Camiler diye tescil edildi. O camiler arasında en değerlilerinden bir tanesi. Hem mihrabı hem minberi mimari açıdan çok özel” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber