Benzine zam geliyor

Benzine zam geliyor
30.05.2022
91
A+
A-

AB’nin Rus petrolüne dönük yaptırımları tartışacağı toplantıya ilişkin haberler ve Çin’deki corona virüs salgınının seyri petroldeki yükselişe katkıda bulundu. Petrol fiyatlarında yaşanan artış Türkiye’de benzine zam geleceğinin habercisi durumunda.

Brent petrolün varil fiyatı haftaya yükselişle başlayarak 120 doların üzerini gördü. Petrol fiyatları bugün iki ayın zirvesine yükselirken, işlemciler AB’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları ele alacakları toplantıyı bekliyor. AB liderleri bugün başlayıp yarın sona erecek olan zirvede Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline misilleme olarak başlatılan yaptırımların altıncı paketini ele alacak. Rus petrolünün yaptırım kapsamına alınıp alınmayacağı, talebin arttığı yaz sezonu öncesinde arzı sınırlayıcı bir etki yaratacağı için yakından izleniyor.

YAPTIRIMLAR MASADA
AB yetkililerinin verdiği bilgiye göre zirve öncesi dün yapılan görüşmelerde Rusya’ya petrol ambargosu başlatılmasına yönelik fikir birliği sağlanamadı. Ancak AB ülkelerinin boru hatları üzerinden petrol ithalatına izin verilmesi, buna karşılık deniz yoluyla ithalatın yasaklanması konusundaki görüşmeler devam ediyor. Piyasalar bu gelişmeleri izlerken petrol ürünlerinin fiyatlarındaki artış akaryakıta da yansıyor.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış ise enflasyonla boğuşan küresel piyasaları zor durumda bırakıyor. Akaryakıtın yükselmesi sonucu halihazırda zor durumda olan lojistik sektöründe maliyetlerin artması tüketici fiyatlarını da yukarı yönlü baskılıyor. Petrol fiyatları, Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarının doğrudan belirlenmesinde önemli bir etken. Tamamlanmış petrol ürünleri ham petrolden rafine edildiği için, ham petrolün fiyatının artması durumunda tüm tamamlanmış ürünlerin fiyatları da artıyor.

(sozcu)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.