Bedri Yaşar; “Kadın kadındır; Kadına Şiddet Yasasında ayrıştırıcı tanımlar olmamalıdır”

Bedri Yaşar; “Kadın kadındır; Kadına Şiddet Yasasında ayrıştırıcı tanımlar olmamalıdır”
12.05.2022
28
A+
A-

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de Kadına Şiddet Yasa Teklifinde yaptığı konuşmada kadın tanımı yapılırken ayrıştırmaya gidilmemesi ; kanunun tüm kadınları içermesi gerektiğini vurguladı.

Israrlı Takipte “Israr “Kavramı Hâkimin İnisiyatifinde Ve Belirsiz

Kanun teklifinin” Israrlı Takip” maddesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bedri Yaşar; maddedeki “ısrar” kavramının belirsiz olduğunu; burada takipteki ısrarın derecesinin belirlenmesinin tamamen hâkimin inisiyatifine bırakıldığını söyledi.

Bedri Yaşar. madde içeriğinde belirtilen ve ısrar tanımı için gerekli olan “ciddi huzursuzluk” kavramının neye; kime, hangi ölçüye göre olacağının da mutlaka açıkça ifade edilmesi gerektiğini söyledi.

Cezalar caydırıcı değil

Getirilmek istenen ; ısrarlı takipte 6 aydan 2 yıla; “nitelikli” ısrarlı takipte ise 1 yıldan 3 yıla kadar cezanın caydırıcı olmadığını ifade eden Bedri Yaşar; “Günümüzde mahkemeler tarafından verilen cezalar ile infaz edilen cezalar arasında önemli fark bulunmaktadır. Cezaları artırmak yeterli değil; bu cezaları uygulamak çok önemlidir. Bugün biliyoruz ki; 3 yılın altında ceza alanlar hapis dahi yatmamakta ya ertelemeye gitmekte ya da adli kontrol şartı ile serbest bırakılmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Israrlı takip suçu için kadın” Ayrılık Kararı Verilen Ya Da Boşandığı Eşi tarafından uygulanan” denilerek neden kısıtlanmıştır?

Kanun teklifinde kadının ayrıştırıldığını ve kadın kavramının kısıtlandığını dile getiren İYİ Parti’li Yaşar; bu madde “Aile Bağı Aranmaksızın Kadına Karşı Uygulanan Şiddet” kavramının kullanılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’de her 10 kadından 4’ünün şiddete maruz kaldığını hatırlatan Bedri Yaşar konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2021 yılında 280 kadın öldürüldü, 217 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. İlk dört ayda ise 97 kadın öldürüldü, ayrıca, 84 şüpheli kadın ölümü tespit edildi. Öldürülen kadınların ölümü ya eşi ya akrabası ya eski erkek arkadaşı ya eski eşi ya da tanımadığı, onu takip eden kişiler tarafından gerçekleştirildi. İşte, bu yüzden kanun teklifinde kadın tanımı aile bağına bakılmadan kadına işlenen suç olarak yapılmalıdır. Kadın kadındır ve ayrı tanıma tabi tutulmamalıdır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.