Bedri Yaşar: İcra, iflas dosyaları sürekli artıyor

Bedri Yaşar: İcra, iflas dosyaları sürekli artıyor
19.11.2021
70
A+
A-

İcra ve İflas Kanununda bugüne kadar 4 defa değişiklik yapıldığını belirten Bedri Yaşar; “Her bakan yeni paketle geliyor; ama sonuç değişmiyor: İcra, iflas dosyaları sürekli artıyorBugün getirilmek istenen 5. Yargı reformu paketi konuşulurken tüm bu paketlerin mevzuat değişikliğinden öteye gidemiyor.” Dedi.

Konuşmasında artan icra ve iflas vakalarına değinen Bedri Yaşar, 2020 yılında 30,3 milyon icra ve iflas dosyası varken, bu rakamın daha 2021 yılının ilk 7ayında 25 milyona ulaştığını belirtti.

Bedri Yaşar yaşanan vahim tabloyu gözler önüne sererek; borçları nedeniyle kamu bankaları tarafından el konulan gayrimenkul sayısının 8 bin 454’e özle bankalar tarafından el konulan sayısının ise 9 bin 296’ya yükseldiğini söyledi.

 İCRALAR, İFLASLAR, BATIKLAR PATLAMIŞ DURUMDA

İYİ Partili Yaşar ülkenin icralık, batık durumunu şu şekilde gözler önüne serdi:

“İnşaat sektöründe ise bir yılda batık kredi oranı yüzde 118 artmıştır.

2019 yılında kredi borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 952bin; kredi kartı borcunu ödeyemeyen sayısı 803 bin; kredi ya da bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyen sayısı ise 1 milyon 400 bin civarındadır.

2020 yılında çiftçilerimizin kredi bordu 130 bindir.

Yılın ilk 6 ayında iflas eden şirket ve ticari işletme sayısı 71 bin 314’e yükselmiştir.

Temmuz ayından Eylül ayına kadar geçen sürede iflaslar yüzde 63 oranında artmıştır.

Temmuz ayında, 5 bin 865 şirket ve ticari işletme iflas etmiştir.

Eylül ayında, 9 bin 608 şirket ve ticari işletme iflas etmiştir.

2020 yılında karşılıksız çek sayısı 195 bin; protesto olan çek sayısı 572 bindir.

2020 yılı Bankalarda takibe düşen kredi sayısı 151 bin iken; borcu takibe düşen KOBİ sayısı ise 287 bindir.”

Tüm bu rakamlar nedeniyle yabancı yatırımcıların da kaçtığını söyleyen Yaşar; “Artık beyin göçünün yanında sermaye göçü de başladı” dedi.

İşçi için, emekli için, çiftçi için iyileştirmeler yapılmadığı sürece bu batık, icralık, iflaslık vatandaşların ve şirketlerin daha çok artacağını vurgulayan İyi Parti’li Bedri Yaşar; İcra iflas kanununda değişikliklerden ziyade, öncelikli olarak, muhalefetin de görüşleri alınarak, ekonomiyi iyileştirecek paketlerin konuşulması ve hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber