resim yükle

Bebeğiniz kulağını çekiştiriyorsa diş çıkartıyor olabilir!

Bebeğiniz kulağını çekiştiriyorsa diş çıkartıyor olabilir!
19.10.2021
A+
A-

Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Serdar Pop, “Bebeklerin sıklıkla kulaklarını çekiştirmesi, kulağıyla ilgili problemi olduğu düşüncesi oluştursa da, diş çıkarma dönemindeki belirtilerden olabilir.”

Kendini konuşarak ifade edemeyen bebekler, yaptıkları hareketlerle yaşadıkları bazı sorunları ortaya koyabiliyorlar.

KULAK ENFEKSİYONU MU?
Bunlardan birinin de kulak çekiştirmesi olduğunu dile getiren Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Serdar Pop, “Özellikle 6-12 ay bebeklerde aileler bir panikle polikliniğe gelip “bu çocukta kulak enfeksiyonu var. Kulaklarını çok çekiştiriyor. Bi kulaklara baksanız” lafını eminim tüm pediatristler müşahede etmiştir.
Biz tabi kulaklara da bakarız. Ama çoğu zaman altından dişlerin damakta ilerlemesine bağlı bir ağrı olduğunu biliriz.
Diş etlerine uzanan sinirlerle kulağa doğru giden sinir belli bir yerde birleşip beyne gidiyor. Beyine o sırada dişlerden gelen duyu geri cevap iletiminde sanki kulak ve yüz çevresinin de ağrıdığı hissiyatını uyandırıyor.

DÜZENLİ KONTROLLER ÖNEMLİ
Biz bunları başka hastalıklarda da görürüz. Mesela akciğer enfeksiyonu olanlar da karın ağrısı veya Safra kesesi iltihabı olanlarda sol omuz ağrısı görülebilir. Bunlara yansıyan ağrı deriz.
Bu sebeplerde diş çıkaran bebeklerde yanaklarına dokunur ve kulaklarını çekiştirirler. Bunun nedeni diş etlerinde yaşanan ağrıların kulağa ve yanaklara etki etmesidir. Bebeğinizin yanaklarına ve kulaklarına küçük dokunuşlar ile masaj yapabilirsiniz. Hafif hafif parmaklarınız ile yanaklarını okşayabilirsiniz.
Sizin bebekler de diş çıkarırken bu durumlar oluyor mu? Sizin de cevabınız evet ise mutlaka uzman bir doktordan destek alın. Unutmayın ki düzenli kontroller bazı sağlık sorunların erken tedavisinde çok önemlidir” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber