resim yükle

Bayram tatilinde Samsun’da Müzelere Yoğun İlgi

Bayram tatilinde Samsun’da Müzelere Yoğun İlgi
15.04.2024
A+
A-

Samsun Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan müzeleri 2024 yılının ilk 3 ayında 42 bin kişi ziyaret ederken müzeler 9 günlük bayram tatilinde ise 23 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Samsun’da müzelerin ziyaretçi sayıları her geçen yıl artıyor. Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan Bandırma Gemi Müzesi, Amazon Köyü, Panorama Samsun, Havza Atatürk Evi ve Bafra Tütün Müzesi’ni 2024 yılının ilk 3 ayında 42 bin kişi ziyaret etti. Müzeler 9 günlük bayram tatilinde ise 23 bin ziyaretçiyi ağırladı.

BANDIRMA GEMİ MÜZESİ

Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi yılının ilk 3 ayında 21 bin 104 kişi, 9 günlük bayram tatilinde ise 16 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Atatürk’ün 18 silah arkadaşıyla 19 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Samsun’a geldiği Bandırma Vapuru’nun birebir replikası olan müzede, Atatürk’ün beylik tabancası, Atatürk’ün yazdığı 14 kitap, Lozan Barış Antlaşması’nın 1923 yılı Osmanlıca orijinal baskısı yer alırken kamera bölümünde ise Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bir toplantı anı canlandırılıyor.

BAFRA TÜTÜN MÜZESİ

2024 yılının ilk 3 ayında 4 bin 520, bayram tatilinde 1000 kişinin ziyaret ettiği Bafra Tütün Müzesi ise, Türkiye’nin ilk tütün müzesi olma özelliği taşıyor. Müze de bulunan çeşitli tütünler, balmumu heykeller, işleme makineleri ve tütün bahçesi ile dikkat çekiyor.

AMAZON KÖYÜ

2024 yılının ilk 3 ayında 9 bin 636 kişi, bayram tatilinde 3 bin kişi tarafından ziyaret edilen Amazon Köyü, Amazon kadınların günlük yaşamlarından kesitleri yansıtıyor. 28 Amazon kadın heykeli ile kullandıkları eşyaların yer aldığı müze ilgi görüyor.

PANORAMA SAMSUN

Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu ve 44 projeksiyondan yararlanılarak yapılan Dijital Gösteri Merkezi’ne sahip Panorama Samsun ise bu yılın ilk 3 ayında 3 bin 280, 9 günlük bayram tatilinde ise bin kişiyi ağırladı.

HAVZA ATATÜRK EVİ

Kurtuluş için İlkadım’ın atıldığı o yılları yaşamak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği Havza’daki Atatürk Evi’ni ise yılın ilk 3 ayında 3 bin 443 kişi, bayram tatilinde ise 2 bin kişi ziyaret etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber