resim yükle

Başörtüsü paketinde ayrıntılar belli oldu: Son sözü Erdoğan söyleyecek

Başörtüsü paketinde ayrıntılar belli oldu: Son sözü Erdoğan söyleyecek
12.10.2022
A+
A-

AKP’nin başörtüsü paketinde ayrıntılar belli oldu. Yapılan anayasa çalışmasın da aile de yer alacak. AKP’li kurmayların aktardığına göre son kararı Erdoğan verecek.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Başörtüsü yasası” çıkışı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta anayasa değişikliği teklifinde bulunmuş, Adalet Bakanlığı konu ile ilgili çalışmalarını başlatmıştı. Başörtüsü için Anayasa değişikliğine ilişkin kulis bilgiler gelmeye devam ediyor. AK Partili kurmayların iddialarına göre yapılan anayasa değişikliği ile aileyi güçlendirecek adımlar da atılacak.

ÜÇ MADDE ÖNE ÇIKIYOR

Kulislerde dolaşan bilgilere göre Erdoğan anayasa değişikliği teklif metninin anayasa hukukçularının görüşleri doğrultusunda “olgunlaştırılması”nı istedi. AKP’nin hukukçu kurmayları, dün de bir araya gelerek, mini paket üzerindeki çalışmaları sürdürdü.

Edinilen bilgiye göre mini paket, Erdoğan’ın da grup toplantısında işaret ettiği şekilde “başörtüsü” ve “ailenin korunmasını da içerecek şekilde hazırlanacak.

Partide ağırlıklı görüş, başörtüsüne anayasal güvence için “kanun önünde eşitlik” ilkesini düzenleyen 10, “din ve vicdan özgürlüğü”ne ilişkin 24’üncü maddelerinde değişiklik yapılması yönünde.
10’uncu maddede, 2008’de yapılan değişiklik esas alınmakla birlikte, “kamu hizmeti alan ve kamu hizmeti veren” açısından, kanun önünde eşitliğin daha net olarak tanımlanabileceği ifade ediliyor.

Anayasa’nın “din ve vicdan hürriyeti” başlıklı 24’üncü maddesinde kimsenin eğitim ve çalışma yaşamında, kılık kıyafetinden dolayı “ayrımcılığa tabi tutulamayacağına” ilişkin hüküm konulması üzerinde duruluyor. Ayrıca üniforma, cübbe giyerek mesleğini yapanların da bu kıyafetlerinin bütünlüğünü bozmayacak şekilde başörtüsü kullanmasına ilişkin düzenleme de yapılabileceği belirtiliyor.

“ANAYASA’DA AİLE DE YER ALACAK, SON SÖZÜ ERDOĞAN SÖYLEYECEK”

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, Erdoğan’ın isteği doğrultusunda, “aileyi güçlendirme ve koruma” gerekçesiyle Anayasa’nın 41’inci maddesinde değişiklik planlanıyor. Böyle bir değişikliğe gerek duyulmasının nedeni olarak, Anayasa ve Medeni Kanun’da “LGBTİ bireylerin evlenmesini yasaklayan bir hüküm olmaması” gösteriliyor.

Bazı AKP kurmayları, dünyada “eşcinsellik ve cinsiyetsizleştirme akımlarının yaygınlaşmaya başladığını” önlem alınmazsa yakın gelecekte Türkiye’de “nesillerin devamlılığının tehlikeye girebileceğini” belirterek, 41’inci maddedeki “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır” hükmünün, “aile kadın ve erkeğin birlikteliğinden oluşur” şeklinde değiştirilmesini öneriyor. Ancak bu düzenlemenin pakette yer alıp almayacağı net değil. AKP kurmayları, muhalefetin itiraz etmesi halinde, değişikliğin başörtüsüne anayasal güvence ile sınırlı kalabileceğini ifade ediyorlar. Ancak bu konudaki son sözü de Erdoğan’ın söyleyeceği anımsatılıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber