Başkan Küçüker, “Görme Yeteneğinizi Göz Kontrolleri İle Canlı Tutun”

Başkan Küçüker, “Görme Yeteneğinizi Göz Kontrolleri İle Canlı Tutun”
08.01.2024
A+
A-

Başkan Küçüker, ” Dünyada 10 milyon kadar kişinin, çoğunlukla önlenebilir nedenler yüzünden görme yeteneğinden yoksun kaldığı düşünülmektedir.

Bu nedenle göz muayenesi önem arz etmektedir.” dedi.

Hakan BAKAR/SİVAS/BHA

  1. Bölge Kuzeydoğu Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Taylan Küçüker, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Küçüker, 1931 yılında simge haline gelmiş bir engelli hareketi ve körlük hakkında bilinmesi gerekenler üzerine yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Körlük, görme yeteneğinin bulunmaması ya da yitirilmiş olmasıdır. Dünyada her yıl ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Körler Haftası olarak anılmaktadır. Beyaz Baston 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olması nedeniyle Fransa’da Körler Örgütü tarafından 1931 yılında simge haline gelmiş bir engelli hareketidir. Dünyada her yıl ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Körler Haftası olarak anılmaktadır.

Körlük, görme yeteneğinin bulunmaması ya da yitirilmiş olmasıdır. Görme merkezinin ya da görme sinirinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkabildiği gibi, doğrudan gözlerden de kaynaklanmaktadır. Körlüğün nedenleri arasında doğumsal nedenlerden; annenin gebeliği sırasında geçirdiği kızamıkçık (rubella), parazit enfeksiyonu (toksoplazma), suçiçeği (varisella), gebelikte ilaç kullanımı, radyasyona maruz kalmak, kazalar ve kalıtımsal etmenlerdir.

 

Kalıtımsal retina bozuklukları, tavuk karası (retinitis pigmentosa), görme siniri dokusunda gerilik, doğuştan katarakt ve glokom, göz küresinin küçüklüğü veya yokluğu, retinoblastoma (tümörler) ve albinizm, erken doğum, doğum sırasında ani travma ya da oksijensiz kalmak, sarılık geçiren yeni doğmuşlara uygulanan fototerapi sırasında bebeğin gözlerinin yeterince kapatılmaması, beyin zarı iltihabı (menenjit), trahom hastalığı, A vitamini eksikliğinde körlüğe neden olur. Sonradan oluşan körlük nedenlerinde katarakt, göz tansiyonu (glokom), sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu), retina yırtılması (retina dekolmanı), ileri evre şeker hastalığı, iş ve trafik kazaları, göz iltihapları, Behçet hastalığı, beyin tümörleri, multiple skleroz (MS) ve göz kazalarıdır. Dünyada 10 milyon kadar kişinin, çoğunlukla önlenebilir nedenler yüzünden görme yeteneğinden yoksun kaldığı düşünülmektedir. Bu nedenle göz muayenesi önem arz etmektedir. Zamanında teşhis ve tedavi ile birlikte birçok göz hastalığı engellenebilir. Hastaların bu konuda duyarlı olması, en küçük bir şikâyeti dikkate alması, göz sağlığı acısından çok önemlidir. Özellikle periyodik göz kontrollerinin yapılmasıyla göz hastalıkları erken teşhis edilecek ve gereken tedbirlerin alınması sağlanacaktır.” şeklinde ifade etti.

Göz muayenesi, doğumdan hemen sonra, 6 aylıkken, 3 yaşındayken, okula başlamadan önce, okul süresince her yıl olmalı, yetişkinlerde ise 1 ila 2 yıl aralıklarla yapılmalıdır. Diyabet gibi hastalığı mevcut olan erişkinlerde muayene aralıkları daha sık veya önerilen aralıkta olmalıdır diyen Başkan Küçüker, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi. “Engelli insanların hayat kalitesini yükseltecek ve kolaylaştıracak faaliyetlerin kurumlar kadar toplum tarafından sürdürülmesi ve desteklenmesi gerekir. Engellilerin toplumla kaynaşması moral ve motivasyonlarının yükselmesi açısından önemlidir. Engellilere sadece bugün ve haftalarda değil yaşamları boyunca destek olmalıyız. Görme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarında kalıcı çözümler üretmek, yaşama sevinçlerini canlı tutarak onların hayata tutunmalarını kolaylaştırmak, insana ve topluma gösterdiğimiz saygının en önemli göstergelerinden biridir. Bu sebeple Beyaz Baston Körler Haftasıyla farkındalık oluşturmak ve çeşitli etkinliklerle görme engellilere destek olmak amaçlanmaktadır. Ülkemizde, glokom, katarakt, diyabet ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonu(AMD) erken dönemde teşhis etmek ve bu rahatsızlıkların geri dönüşü olmayan sağlık problemlerine yol açmasını engellemektir. Aynı zamanda kırma kusuru düzeltilecek hastalara ulaşmak, bu hastaların yaşam kalitesini konforlu, güvenli hale yükseltmek olmalıdır. Ülkemizde her yıl 5000 vatandaşımız kaza yerinde, 5000 insanımız ise trafik kazaları nedeniyle 30 gün içerisinde hastanelerde dramatik şekilde hayatını kaybetmekte ya da engelli kalmaktadır. Resmi verilere göre, her yıl meydana gelen trafik kazalarında ekonomik mal kaybı 20 milyar TL dir (katrilyon) maddi kayıp ve çevreye zarar meydana gelmektedir. Daha iyi bir göz ve görme sağlığı hizmeti, erken teşhis, daha az körlük, daha az trafik kazası, daha az can ve mal kaybı, daha fazla üretim, daha fazla katma değer, daha başarılı eğitim, Daha az engelli uzantısında çağdaş bir toplum ve daha az kamu gideri demektir. Gözlük çağdaş ve modern bir toplum inşa etmenin anahtarıdır. Periyodik göz muayenelerinizi ihmal etmeyin.” ifadelerine yer verdi.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber