resim yükle

Başkan Demirtaş Muhtarlarla bir araya geldi

Başkan Demirtaş Muhtarlarla bir araya geldi
13.04.2021
A+
A-

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlkadım ilçesinde mahalle sakinlerine hizmet veren 61 mahalle muhtarıyla bir araya gelerek istişare ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Demirtaş, İnşaat halinde olan Unkapanı Kültür Merkezimizin önceki dönemden kalan 5 Milyon TL çeklerle olan harcaması sonrası durdurulan yapı benim en büyük kanayan yaramdır” dedi.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlkadım’lı  muhtarlarla hem kendi mahallelerinde hem de periyodik olarak gerçekleştirilen toplantılarda bir araya gelerek onların talep, öneri ve şikâyetlerini dinlemeye, çözüm önerileri üretmeye devam ediyor. Koronavirüs önlemleri altında Belediye konferans salonunda  gerçekleşen toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları, ilgili birim müdürleri ve teknik personeller katıldı. Toplantıda Başkan Demirtaş ,siyasi yaklaşımlardan uzak  insan odaklı hizmetlerin yanı sıra mahallelerimizin sorunlarına çözüm olan bir yaklaşımla halka hizmet götürmede mahalle ve köylerde oluşan sorunların tespiti ve çözüm önerilerinde bizim en büyük yardımcımız sizlersiniz” diye konuştu.

 “Normalleşme döneminin ilk toplantısı”

Toplantıda konuşan Başkan Demirtaş, Öncelikle hepinizin Ramazan-ı Şerifiniz hayırlı olsun. Cenabı Allah güzel bir Ramazan geçirmeyi ülkemize milletimize geçirmeyi nasip etsin. Uzun zamandır muhtarlarımızla zaman zaman kısıtlıda olsa bir araya gelme gayretindeydik. Pandemi nedeniyle topluca bir araya gelmemiz olmadı. Bundan sonra alacağımız tedbir doğrultusunda ayda bir kere olsun bir araya geleceğiz. Belediye olarak 2 yıl epey bir emekleme dönemi geçirdik. Anca kafamızı kaldırıp hizmet yapar bir hale geldik. Bunda sonraki 3 yılımızı hizmete dönüştürerek ilçemizin tüm mahallelerini hizmetle kuşatmayı hedefliyoruz. Koronavirüs (COVİD-19) salgını sonrasında düzenlenen ilk istişare toplantısında belediye olarak salgın ile ilgili ilk günden itibaren aldığımız önlemleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu zor dönemde hassasiyetle tüm ekiplerimiz ilçe halkımıza yardımcı olmaya çalıştı, çalışmaya da devam ediyor. 179 ülkede salgının devam ettiği ve yüzyılda bir insanoğlunun karşılaşacağı zor bir tablo ile karşı karşıyayız. Belli bir ölçüde gerilemiş olabilir fakat henüz salgın bitmiş değil. Pandemi süreci içerisinde sizlerde bizlerle birlikte vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamak adına ciddi bir çalışma gösterdiniz. Yardımlaşma ve dayanışma duygularıyla el ele vererek bu süreç elbette geçecek. Yeni normal bir döneme girdik. Rabbim milletimizi korusun, Devletimize ve bu aziz millete canla başla hizmet eden tüm kamu çalışanlarına ve işçilerimize kolaylıklar versin ifadelerine yer verdi.

“Sizler, bizim gözümüz, kulağımızsınız”

Muhtarların, vatandaşların talep ve şikâyetlerini öğrenme konusunda belediye ile bir köprü vazifesi gördüğünü belirten Başkan Demirtaş, “Sizler, bizim mahallelerimizdeki gözümüz, kulağımızsınız. Bir anlamda hem halkın temsilcisi, hem de bizi temsil eden bir işleviniz var. Biliyorsunuz ki vatandaşın gözünde muhtar, devleti ya da resmi tüm kurumları temsil eden birinci basamaktır. Bu bağlamda mahallelerimizin sorunlarını öncelikle sizlerden alarak, çözüm üretiyoruz ve uyguluyoruz” dedi.

“İlkadım’ı geleceğe taşıyacak projelerini anlattı”

Toplantıda hayata geçecek projeler hakkında mahalle muhtarlarına bilgiler aktaran Başkan Demirtaş, Öncelikle bir önceki başkanlık dönemimde yarım kalan “Yeraltı Konteyner Sistemi” kendi imkanlarımız dahilinde tüm alana yayılması için çalışmamız olacak. Bunu projelendirerek tüm sitelerde zorunlu hale getireceğiz. Buna entegre olarak “Getir Atığını Al Harçlığını”daki muradımız önceki dönemdeki “Çöpünüz Altın Olacağın” değişik versiyonu olacak. Mahallere atık toplama araçları ile giderek toplanan geri dönüşüm malzemelerinin getiren vatandaşlarımıza  atık karşılığını lisanslı firma ile anlaşarak vereceğiz. Bu işe okullarımızı da katarak çevreyi koruma ve ayrıştırma bilincinin yanı sıra çocuklarımıza kendi emeği ile para kazanmanın duygusunu yaşatmak istiyoruz. Uzgur-Kuşçullu arasında yeni imara açılan 10 dönümlük belediye hizmet alanına Samsunda olmayan 200 mt yüksekliğinde “İLKKULE” adı altında kongre merkezi, toplantı salonu olan kulesinin ise şehri tamamının ayaklar altına alan kuşbakışı bir noktadan seyredilebileceği bir seyir kulesi olarak ilçemize kazandıracağız. 65 yaş üstü yaşlılarımız içinde akranları ile sohbet edip deşarj olacakları “Ata Ocağı” projemizle huzur evi prensibinden uzak sabah evlerinde alacağımız yaşlılarımıza günde bir öğün yemek vererek aynı ortamda streslerini atacağı akabinde tekrar aileleriyle bir araya geleceği bir ortamı hazırlayacağız. Belediye hizmet binamızda yapmış olduğumuz kreş uygulamasını  tüm mahallelere yaymayı düşünüyoruz. Bu uygulama ile ilçede çocuklarımızı sağlıklı bir ortamda kişiliğini kazandıracak bir yapı altında topluma kazandırma hedefliyoruz. En önemlilerinde bir taneside Elektirk giderlerimizi karşılayacak Güneş Enerji Sistemi(GES) projemizi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

“Fayda-Yarar ilişkisine uymayan bir yapı”

İnşaat halinde olan Unkapanı Kültür Merkezimizin önceki dönemden kalan 5 Milyon TL çeklerle olan harcaması sonrası durdurulan yapı benim kanayan yarası olduğunu ifade eden Başkan Demirtaş,” Ben işletme Fakültesi mezunuyum. Fayda yarar ilişkisine önem veren birisiyim. Buraya yatırılan para ile alınacak fayda birbirine uyumlu değil. Buda beni ilkadım’da yaşayan bir insan olarak üzüyor. Burayı çeşitli kurumlara vermek istedik yapının kullanım şekli nedeniyle sıcak bakılmadı. Şuanki durumda bu alana bir canlılık getirmesi adına Samsun Üniversite’sine devir  arzusu içersindeyki ama bir yol kat edemedik. Yeniden yapılandırılıp kullanıma açılacak bir duruma getirmek istedik, 21 Milyon TL bir rakam önümüze çıktı. Böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. En kötü ihtimalle dış cepheyi ve çevresini düzelterek kötü görüntüyü ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi.

“Sorulan sorulara tek tek cevap verdi”

Tek tek söz alan muhtarlar; Covid-19 sürecinde belediyenin maske, kumanya ve dezenfeksiyon desteklerinden ötürü Başkan Demirtaş’a teşekkür ederek mevcut problemlerini paylaşımını yaptı. Başkan Demirtaş, toplantı esnasında muhtarların kendisine yöneltilen sorularına da cevap verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.