Bahattin K.’nın Mahkemesinde gözler Mustafa Demir ve İlhan Bayram’a Döndü

Bahattin K.’nın Mahkemesinde gözler Mustafa Demir ve İlhan Bayram’a Döndü
08.10.2021
246
A+
A-

Rüşvetten yargılanan Bahattin K.’nın mahkemede hak ediş ödeme listelerini Başkan ve Genel Sekreter’in hazırladığını öne sürmesi, gözleri Büyükşehir Belediyesi’nin mahkemeye vereceği cevaba çevirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde Mali İşler Daire Başkanı olarak görev yapan Bahattin K., geçen yıl Aralık ayında müteahhit Y.T.’nin belediyeye yaptığı iş karşılığı alacağı olan hak edişi belirlenen miktardan fazla ve erken ödemek için 30 bin lira rüşvet alırken yakalandı. Polis tarafından aylarca teknik ve fiziki takip edilen K., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Belediyedeki odasında bulunan kasada yapılan aramada ise çay paketinin içinden 135 bin euro, 36 bin TL, kendisine ait bireysel emeklilik poliçesi, eşi dahil vekalet aldığı 8 kişi adına açılan 22 banka hesap cüzdanı, biri külçe olmak üzere 5 kilo 550 gram altın, 13 adet çeyrek altın ebatlarında basılan özel altın, 75 tam altın, 50 yarım, bin 59 çeyrek altın ve gayrimenkul tapuları bulunarak el konuldu.

BEN YETKİLİ DEĞİLİM

Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıkan Bahattin K., savunmasında kendisine rüşvet verdiği ileri sürülen müteahhit Y.T.’yi 2000 yılında tanıdığını ve arkadaş olduklarını söyledi. Y.T.’nin kendisinden hak edişlerinin öne çekilmesini istemediğini belirten Karakaş şunları söyledi: Ben de bununla ilgili herhangi bir girişimde de bulunmadım. Yani herhangi bir hak ediş ödemesini ya da hak ediş miktarını arttırarak eylemde bulunmuş değilim. Bu konuda yetki ve takdir hakkına da sahip değilim.

Hak edişlerin hangi sırayla ya da hangi miktarlarda ödeneceğine dair prensip kararları bulunmaktadır. Bu kararı genel sekreter, genel sekreter yardımcısı ve belediye başkanı alır. Her ay, gelir durumuna göre ödemeler planlanır. Bana onaylanmış liste olarak sunarlar. Ben de bu listeye ve sıraya göre ödemeleri yaparım. Herhangi bir firmaya erken ödeme yapmak ya da ödenecek hak ediş miktarını arttırmak gibi bir takdir hakkım yoktur. Ben şimdiye kadar kimseden rüşvet almadım. Yönetmelikte yaptığım işin tanımı ortadadır. Görev yetki ve takdir hakkım ortadadır. Kesinlikle hak ediş ödemelerinin arttırılması ya da zamanından önce ödenmesi konusunda takdir hakkım bulunmamaktadır.

ALTIN VE DÖVİZ DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN BORÇ ALMIŞ
Kasasından servet çıkan K., belediyeden 10 bin lira maaş aldığını beyan ederek arabasında bulunan 30 bin liranın çay paketinde gelmediğini, Y.T.’nin zarf içerisinde verdiğini ileri sürdü. Bahattin K., olay tarihinde arabasını değiştireceğini ifade ederek, “Yatırımlarımın tamamı altın ve döviz üzerineydi. Ancak o tarihteki değerleri düşük olduğundan ve bozdurup zarar etmemek açısından diğer sanık Y.T.’nin teklifi üzerine kendisinden borç para aldım. Altın yükselişe geçtiğinde zaten kendisine ödeyecektim” diye konuştu.

Polis tarafından yapılan dinlemelerden elde edilen tapelerin kendisine ait olduğunu kabul eden K., konuşmaların rüşvetle değil borçla alakalı olduğunu ve rüşvet suçlamasını kabul etmediğini beyan etti. Bahattin K., ailece tatil için gittikleri Rize’de kaldıkları otelin konaklama ücretinin Y.T. tarafından ödendiğini açıklayarak, resepsiyon görevlisinin Y.T.’nin talimatı doğrultusunda kendilerinden para almadığını söyledi.

dava%20RES%C4%B0M%C3%9CST%C3%9C

TANIKLAR İFADE DEĞİŞTİRDİ
Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadesinde, Bahattin K.’nın zaman zaman Y.T.’nin şirketinin de içinde bulunduğu bazı firmalara erken ve miktardan fazla ödeme yapılması için talimat verdiğini söyleyen tanık A.G., mahkemede ifadesini değiştirdi. A.G., K.’nın rüşvet alıp almadığını bilmediğini dile getirerek, “Diğer sanık Y.T’ye ait firmaya, diğer firmalara ödenen miktardan fazla miktarda ödeme yapılıp yapılmadığı konusunda çok emin değilim. Bu varsa zaten belediye kayıtlarında yer alır” dedi. Diğer tanık S.E.B. de poliste verdiği ifadesinde dairede, K.’nın rüşvet aldığına dair konuşmaların olduğunu ileri sürüp, Y.T.’nin firmasına düzenli ve fazla para ödendiğini söyledi. S.E.B ‘de duruşmada ifadesini değiştirerek, “Ben sadece firmalara yapılan ödemeleri gördüm. Ancak hangi firmaya neden az ödeme yapıldığını, hangi firmaya hangi sebeple neden daha fazla ödeme yapıldığını bilemem. Bu konuda eğer sanığın bazı firmaları kayırıyor şeklinde ifade vermişsem de bu ifademi düzeltmek istiyorum” şeklinde konuştu.

SAVCI CEZALANDIRILMASINI TALEP ETTİ
Bahattin K. savunmasında rüşvet almadığını arabasını değiştirmek için borç para aldığını ve 10 aydır tutuklu olduğunu söyleyerek tahliyesini isterken, Cumhuriyet savcısı, K.’nın rüşvet almak, Y.T’nin rüşvet vermek suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti ise, sanığın tahliye talebini kabul etmedi. Mahkeme, hak ediliş ödeme listelerinin belediyede hangi kurum ya da kişiler tarafından hazırlandığının, sanığın hazırlanmış hak ediş listeleri üzerinde değişiklik yapma yetkisi bulunup bulunmadığının net olarak belirtilmesi konusunda bilgi verilmesi için Belediye Başkanlığına müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı 20 Ekim tarihine erteledi.

dava%20%206

Rüşvetçi Daire Başkanı Bahattin K. ile rüşveti veren müteahhit Y.T.’nin 12 yıl ile yargılandığı davanın ikinci duruşması 20 Ekim’de görülecek. Büyükşehir Belediyesi’nin vereceği cevabında mahkemeye ulaşacağı öğrenildi. ‘Altınları bozmak istememiş borç almış’ Bahattin K.’nın altına: Mahkemede tape görüşmelerini doğrulayan Bahattin K., arabasını değiştirmek istediğini, kasasından çıkan altınları altın fiyatlarının düşüşü göz önüne alarak bozdurmak istemediği için müteahhitten borç aldığını ileri sürdü.

(Hefedhalk)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber