resim yükle

Atakum Belediyesi’nde sözleşme sevinci

Atakum Belediyesi’nde sözleşme sevinci
13.06.2019
A+
A-

Atakum Belediyesi ile TÜM BEL-SEN arasında toplu iş sözleşmesi gerçekleştirilen törenle imzalandı. Törende konuşan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Yasanın bizi sınırlandırmadığı her alanda atacağımız adım emekçilerin lehine olur” dedi

Atakum Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) arasında toplu iş sözleşmesi gerçekleştirilen törenle imzalandı. Atakum Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen törene, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Şeref Aydın, Atakum Belediyesi Meclis Üyesi Atilla Tekcan, Atakum Belediyesi Özel Kalem Müdürü Av. Merve Selin Cengiz, TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, TÜM BEL-SEN Samsun Şubesi Hukuk ve HİS Sekreteri Kamuran Batdal, TÜM BEL-SEN Samsun Şubesi Atakum Belediyesi Temsilcisi Lale Saraç Genç, birim müdürleri, belediye personeli ve basın mensupları katıldı. Sözleşme kapsamında ise belediye bünyesindeki memurların yüzde 80 olan sosyal denge tazminatı yüzde 100’e çıkarılırken aynı zamanda kreş, yemekhane, ulaşım ve sosyal tesislerden indirimli faydalanmaları sağlandı.  

BAŞKAN DEVECİ’YE TEŞEKKÜR

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ve ekibini seçim sonuçlarından dolayı tebrik eden ve başarı dileyen TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, “Bizler sendikalarız. Sendikalar emek, siyasi partiler de demokrasi örgütleridir. Dolayısıyla ülkenin refah seviyesinin artmasında ve emeğe artı değer katmada sendikaların ve siyasetin rolü çok. Sözleşmemizin içerisinde güzel maddeler var. Atakum Belediyesi’nin de ekonomik durumu belli. Kreş, yemekhane, ulaşım, sosyal tesis primleri ve sosyal denge tazminatının yüzde yüz tavandan verilişi var. Etimiz, butumuz belli. Gönül isterdi ki çok daha fazlası olabilseydi. Sayın Başkanımızın gönlünden de çok daha fazlasının geçtiğine inanıyorum. İndirimler istediğimiz kadar olmamış olabilir. Bir tarafın gelirini yükseltirken, diğer tarafta mağduriyet yaratmamak gerekir. Sosyal tesislerden yüzde 25 indirim alabiliyoruz ama oralarda belediye bütçe artırımı yapamıyor. Tesislerden indirimlerimizin artması, orada çalışan arkadaşlarımızın gelirlerinin azalması demek oluyor. Bizim her şeyi memurlar açısından bakmamamız gerekiyor. Benim sizlerden ricam şudur; Atakum Belediyesi’nde hizmet ederken Cumhuriyet Halk Partisi’ne veya başka bir partiye hizmet etmiyorsunuz. Bizler devletin memurlarıyız, ilave olarak katma değer üretmeliyiz. Atakum halkının vergileriyle maaşımızı, ikramiyelerimizi alıyoruz ve her hizmeti Atakum halkının refahını ve yaşam alanlarını daha üst seviyeye taşımak için yapıyoruz. Sözleşmemizi hazırlarken emek gösteren herkese ve Atakum Belediye Başkanımız Cemil Deveci’ye sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

EMEĞİN YANINDAYIM

Atakum Beldiye Başkanı Av. Cemil Deveci ise yaptığı konuşmada sözleşmenin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, “Kendimi bildiğimden bu yana emeğin yanındayım. Sürekli olarak emek ve demokrasi mücadelesi verdim. Şimdi belediyede işveren temsilcisi olarak karşınızdayım. Bu benim için zor bir iş. Ama bu belediye buradan çıkacak, benim başarımla değil; bizim başarımızla çıkacak. Belediye çalışanları diğer kamu çalışanları gibi değil. 657’ye veya iş kanununa bağlı olabilirler ama belediye çalışanlarının mesai mefhumu yok ve belediyeye girip çıkan herkesi memnun etmek durumundayız. 2 aydır günde yaklaşık 700 kişiyi ağırlıyorum. Her birinin derdini dinlemeye çalışıyorum. Pek çoğunun da belediyeyle ilgili olmayan özel sorunu oluyor. Yurttaşlarımız sizlere de gelecekler ve alanınızla ilgili olmayan sorunları çözülmesini bekleyecekler. Meşakati çok, geliri olmayan, toplumda aman aman statüsü bulunmayan ama bunun olması için başarılı, sevgiyi Atakum’a hakim kılmış, sevgili Atakum Belediyesi’ne ekmiş ve buraya girip çıkan herkesin hissedebileceği içinde sevgi, dayanışma ve anlayış dolu bir belediye çatısı oluşturabilirsek sizlere saygı duyacaklardır. Bunu hiçbir toplu sözleşmeyle sağlayamayız. Zaman zaman sizin yerinize düşünüp, konuştuğumu algılayın. Sosyal haklar konusunda hassasiyetlerimiz vardı. Birkaç ay sonra sözleşmeye bağlı kalmaksızın onları uygulayacağız zaten. Hiç tereddüttünüz olmasın. Yasanın bizi sınırlandırmadığı her alanda atacağımız adım emekçinin lehine olur” diye konuştu.  

ATAKUM’DA SEVGİYİ YEŞERTMEK ZORUNDAYIZ

Başkan Deveci, hiçbir personelin siyasi eğilimiyle ilgili olmadığını belirterek, şu şekilde sürdürdü: “Ancak emekten, demokrasiden, Cumhuriyet’ten yana olmanızı Atatürk’ün kurduğu ülkeyi geliştirecek bireyler olmanızı elbette isterim. Bu hepimizin görevi. Başka tercihleri olan arkadaşlarımız var. Bunu seçim döneminde de son 2.5 aylık dönemde de hissettim ama orada değilim ben. Cumhuriyet’in bize verdiklerinin karşılığını, bizden bekleneni yerine getireceğiz diyen insanın yanındayım ben. Bu olursa, başarı çıkar. Belediyemiz de şu an içinde bulunduğu sıkıntılara önümüzdeki dönemde düşülmez. Bizim haklarımız da pazarlık konusu olmaz. Masanın her iki tarafına oturabilen, konuşabilen sendikacı sorumlu sendikacıdır. Benim sizden istediğim de bu. Bu taraf için merak etmeyin, var olanı sizinle paylaşırız. Şimdilik sevgimizi ve gönlümüzü paylaşıyoruz. Sizden istediğim, verdiğimden çok biliyorum. Önümüzdeki süreç ülkemiz ve Atakum için zor bir süreç. Birçoğunuzun çocuğu var, en çok onlar için zor. Mesailerinizi, maaşınızı bırakın çocuklarınızın geleceği için mücadele etmek, çalışmak; onlar için sevgiyi Atakum’da yeşertmek zorundayız. Başka bir şey istemiyoruz, sevgiyi yeşertelim. Sevginin olduğu yerde uzlaşmazlık olmaz. Barış, başarı, demokrasi, kent ve komşuluk hukuku olur. Sizlerden beklediğim de budur. Sizler işlerinizde uzmansınız. Aramızda mühendisler var. Ben söyleyip siz yapmayacaksınız. Siz söyleyeceksiniz ben yapacağım. Sizlerin bildiğini ben bilemem. Yanlış gidenleri eleştirmelisiniz. Ortak akıl oluşturacağız. Eğer ben belediye çalışanlarıyla ortak akıl oluşturamayacaksam, 200 bin nüfuslu bir kentte nasıl oluşturacağız? Önce kendi aramızda yapacağız. Başarıya odaklanmış bireyler olursa, başarılı oluruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber