resim yükle

Atakum Belediyesi ilçede yaşayan yabancı uyrukluları araştırmaya başlıyor

Atakum Belediyesi ilçede yaşayan yabancı uyrukluları araştırmaya başlıyor
12.06.2019
A+
A-

Samsun’un Atakum İlçe Belediyesi Başkanı Cemil Deveci, Atakum ilçesinde kaç Iraklı kaç Suriyeli yaşadığının tespiti, yabancı uyruklu mültecilerin Atakum ilçesinin kültürüne ne gibi tehditler oluşturabileceği ile ilgili bir araştırma yapılmasını istedi.

Samsun’un Atakum İlçe Belediyesi Meclis toplantısında, Atakum ilçesi sahilinde Suriyelilere karşı tedbir alınması talebi üzerine ilçede kaç yabancı uyruklu kişinin yaşadığı, kaçının ticaretle uğraştığı, kaçının ruhsatsız iş yeri işlettiği ve yabancı uyruklu bu kişilerin Atakum’da ne gibi gibi tehditlere yol açabileceği ile ilgili araştırma yapılması gündeme geldi.

Atakum Belediye Meclisi 2019 yılı haziran ayı 10. birleşimi 1. oturumu Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. 16 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısında, ilgili maddeler oy birliği ile komisyonlara havale edildi.

KOMİSYON ARAŞTIRACAK
CHP’li meclis üyesi Yusuf Erden’in meclise sunduğu ve Atakum ilçesi sınırları içerisinde yaşayan veya dönemsel olarak bulunan Suriyeli veya diğer yabancı uyruklu kişilerin Atakum sakinlerine vermiş oldukları fiziki ve manevi rahatsızlıkla ilgili olarak yapılabilecek kanuni düzenlemelerin belirlenmesi maksadıyla hukuk komisyonunun çalışma yapması talebi üzerine konuşan Başkan Deveci, “İçinde bulunduğumuz coğrafyanın ne yazık ki belli zaman dilimlerinde karşılaştığı bir sorun. Ama sadece Atakum, Samsun değil Türkiye büyük bir sorunla yüz yüze. Bizim belediye olarak hukukta birçok tanımı olan yabancılara ne gibi yaptırımlar uygulayabiliriz. Hiçbir yaptırım uygulayamıyorsak bile böyle bir sorunun karşısında Atakum Belediye Meclisi ne yapmalı bunları araştırmalıyız. Atakum’un kültürünü, insanların sokakta yürümesini veya çocukların güvenliğini zorlayacak mı? Bunların belirlenmesi ve alınacak tedbirlerin konuşulması gerekiyor. Meclisimizin zaten bunları konuşması gerekir. Meclisimiz için hem bilgi toplamak hem de bir öneri hazırlamak kaydıyla bu dilekçeyi hukuk komisyonumuza havale etmek istiyorum. Komisyonumuz yabancılar alanında uzmanlığı olan kişilerden ve sivil toplum kuruluşlarıyla detaylı çalışma gerçekleştirebilir” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber