Asgari ücrete ek zamdan kötü haber! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!

Asgari ücrete ek zamdan kötü haber! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!
31.03.2022
205
A+
A-

Özbekistan ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada gazetecilere Rusya – Ukrayna krizinden, yüksek enflasyona, İsrail ile ilişkilerden asgari ücrete kadar dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’daki temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyaretinde gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Devam eden Rusya-Ukrayna savaşına değinen Erdoğan, iki ülkenin liderleriyle yeniden görüşeceğini belirterek ”Artık hedefimiz bir an önce sizi bir araya getirmek diyeceğiz” şeklinde konuştu. İki ülke arasındaki ateşkes müzakerelerinin İstanbul ayağındaki toplantısına Rus milyarder Abramovich’in katılmasını da değerlendiren Cumhurbaşkanı, ”Masaya kimin geldiğinden öte kim adına geldiğine bakılmalı” dedi. Erdoğan, ”Asgari ücrette yeni artış olur mu?” sorusuna ise, ”Vatandaşa yapamayacağım bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Tespit tarihi aralık. Olağanüstü bir gelişme olduğu zaman bunlara da kapalı değiliz” yanıtını verdi.

Erdoğan asgari ücretle ilgili soruya şu yanıtı verdi:

“Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti aralıktır. Vakti geldiğinde de asgari ücretle sorumlu olan sendikalar ve Çalışma Bakanlığım otururlar konuşurlar, adımı atarız. Durum bu. Fevkalade bir durum olup olmadığı noktası orada yine tartışılır. Yani eğer asgari ücret vatandaşımı hakikaten enflasyona ezdiriyorsa, o görüşmelerde belirleme de ona göre yapılır.

Olağanüstü bir gelişme olduğu zaman biz bunlara da kapalı değiliz. Başta bakanım olmak üzere sendikacılarla zaten sürekli irtibat halindeler, görüşüyorlar. Böyle bir şey var mı yok mu onu biz de görüyoruz zaten. Biliyorsunuz daha yeni asgari ücrette görülmemiş bir zam yapmak suretiyle asgari ücreti farklı bir noktaya çektik. Bir diğer adımda da yine emeklilerle ilgili artışları yaptık. Bundan sonra da vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Bakan Bilgin, açıklamalarında şunları kaydetti;

“Siyasetçiler, siyasi pozisyonları açısından kendi değerlendirmelerini yaparlar. Ben bir sorumlu bakan olarak konuşuyorum. Temmuz’da bildiğiniz gibi bizim toplu sözleşmemizde kayıt altına aldığımız enflasyon farkı var. Temmuz ayı geldiğinde sözleşmemizde yazdığı gibi hem kamu personeli ile hem işçilerimizle yaptığmız toplu sözleşmede enflasyon farkı verilecek kaydı var biliyorsunuz. Biz temmuzda onu değerlendireceğiz.”

(karadenizgazete)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.