ARÜ’den hayvancılığa tam destek

ARÜ’den hayvancılığa tam destek
16.01.2024
A+
A-

ARÜ’den hayvancılığa tam destek

Özkan KARAKAYA/ ARDAHAN– BHA

Geçtiğimiz günlerde Ardahan Üniversitesinde yapılan tören ile “Sertifikalı Buzağı Sağlığı ve Yetiştiriciliği” eğitimine katılan 91 kursiyer sertifikalarını Rektör Prof. Dr. Mehmet Biber, Genel Sekreter Kubilay Aras ve ARÜSEM Müdürü Doç. Dr. Özlem Eştürk’ün elinden aldı.

Ardahan Üniversitesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Türkiye’de hayvancılığının önde gelen illerinden biri olan Ardahan’da yapılan bu sertifika programı ile bölgede büyük ekonomik ve genetik materyal kaybına yol açan buzağı ölümlerinin engellenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmalara göre 2023 yılında Türkiye genelinde toplam 1.200.000 buzağının yaşamlarının ilk aylarında öldüğü ve yine Türkiye’ye 2023 yılında toplam 700.000 hayvanın ithal edildiği düşünüldüğünde; buzağı ölümlerinin azalmasının hem ülke ekonomisine katkı sağlayacağı hem de ithal hayvanın ülkemize girmesi engellenecektir. Bu amaç doğrultusunda Üniversitemiz her zaman olduğu gibi bugün de Ardahan ve Ardahanlının yanında olarak üreticilerin yanlış bildiği doğruları değiştirmek için 5 aşamadan oluşan bir bilinçlendirme sertifika programı oluşturmuştur. Bu aşamaların ilki olan “Sertifikalı Buzağı Sağlığı ve Yetiştiriciliği” kursu Doç. Dr. Cemalettin Ayvazoğlu tarafından 18-22 Aralık 2023 tarihleri arasında çevrimiçi olarak yapılmış ve bilgilerin üreticilerimize aktarılması sağlanmıştır. Önümüzdeki günlerde Dr. Arzu Kılıç Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Doç. Dr. Cemalettin AYVAZOĞLU ile “Damızlık sığır yetiştiriciliği”, “Buzağılarda Bakım ve Besleme”, Büyükbaş Hayvan Hastalıkları Ve Mücadele”,  “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği” ve “Süt Hayvanı Yetiştiriciliği” kursları ile ücretsiz olarak devam edecektir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber