Antalya’nın nostaljik rüyası: Araba Müzesi

Antalya’nın nostaljik rüyası: Araba Müzesi
13.01.2024
A+
A-

Antalya’nın nostaljik rüyası: Araba Müzesi

Mine KÖSELER /Antalya-BHA

Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan Dokuma Park, eski dokuma fabrikasının pamuk ambarından dönüştürülen ve 70 adet klasik aracın sergilendiği Antalya Araba Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Müze, Türkiye’nin sanayileşme tarihine tanıklık eden araçların yanı sıra, sinema, havacılık ve siyaset alanında Türk Tarihi’ne iz bırakan otomobiller, motorlar ve uçaklarla da ziyaretçilerini geçmişe götürüyor.

devrim 1

Nostaljik araçlar hayat buldu

Dokuma Projesi’nin 3. Müzesi olan Antalya Araç Müzesi,19 Mayıs 2022 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda açıldı.2 bin 800 metrekare büyüklüğündeki müzede, en yenisi 25, en eskisi 65 yaşında olan 70 adet araç sergileniyor. Bu araçlar arasında, günlük hayatın içinde yer alan araçlar yanında Kıbrıs harekatında kullanılmış askeri bir cip, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal`ı hastaneye kaldıran ambulans yüzde yüz yerli üretim Devrim otomobili, Beyoğlu tramvayı, Vecihi Hürkuş’un 1925’te yaptığı K6 uçağı, Türkiye’nin ilk yolcu uçağı NUD 38’in birebir replikaları ,Türk Sinemasının başyapıtlarından  Selvi Boylum Al Yazmalım ve Çiçek Abbas’ın filmlerinde kullanılan  araçlar gibi dikkat çekici ve merak uyandıran araçlar da bulunuyor.

 

turgut ozal

Zamanda yolculuk

Antalya Araç Müzesi, nostaljik esintiler taşıyan ve ziyaretçilerini, hayatlarının belli dönemlerine doğru geçmiş anılarının canlanacağı keyifli bir yolculuğa çıkaran bir müze. Özgün konsepti ve konuklarına özlem dolu anlar yaşatan duygusal atmosferi ile tarih ve nostalji tutkunları başta olmak üzere her yaştan araç tutkunu tarafından yoğun ilgi görüyor.

 

al yazmalim

 

askeri arac

 

beyoglu tramvayi

 

ucak

 

muze giris

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber