resim yükle

Ankara Kent Konseyi’nde Turizmde Teknoloji Erişilebilirlik Uygulamaları ve Bölgesel Kalkınma Semineri

Ankara Kent Konseyi’nde Turizmde Teknoloji Erişilebilirlik Uygulamaları ve Bölgesel Kalkınma Semineri
15.03.2024
A+
A-

Ankara Kent Konseyi’nde Turizmde Teknoloji Erişilebilirlik Uygulamaları ve Bölgesel Kalkınma Semineri

ANKARA – BHA

Ankara Kent Konseyinde Turizmde Teknoloji Erişilebilirlik Uygulamaları ve Bölgesel Kalkınma Semineri gerçekleşti.

TUROYD Başkanı, Ankara Kent Konseyi Turizm ve Tanıtma Grubu Sözcüsü Savaş Çolakoğlu, turizmin ve turizm alanlarının kullanımı ile ilgili şunları dedi:

”Konvansiyonal turizm talepleri zaman içinde değişim göstererek; kültür turizmi, inanç turizmi sağlık turizmi, eko turizm gibi yeni turizm türleri ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda seyahat süreleri azalacak seyahat sıklığı artacak. Kitle turizmi azalacak, bireysel seyahatler artacak. Kültür, inanç, gençlik, sağlık, golf, gastronomi, medikal gibi alternatif turizm türlerine rağbet artacak. Seyahatlerdeki harcamalar artacak. Çevreye, kültüre ve doğaya duyarlılık artacak. Eko-turizm, macera turizmi, kırsal turizm gibi turizm türleri turizmde belirleyici rol oynayacak.”

 

 

Prof. Dr. Onur Gülbahar, ‘Bölge Kavramı’nın üzerinde durarak şu ifadeleri kullandı:

”Bölgesel kalkınmanın turizmle bağlantısıyla alakası olarak, ekonomik ayırıma bakmamız lazım. Kalkınma olgusu üretimde yaşanan artımı da ifade ediyor. Genelde ekonomi de büyüme ve kalkınma hareketleri karıştırılıyor. Bizim esas üzerinde durmamız gereken konu bu. Kalkınma büyümeden daha önemlidir ve bu konu üzerinde durmamız gerekir.

Ülkelerin uğraştığı bir diğer konulardan birisi de bölgesel dengesizlik. Gelişmekte olan ülkeler bölgesel dengesizlik üzerinde uğraşmakla yükümlüdür diyebiliriz.”

3f5aa506 267f 416a add4 ac4436786349

Turizmin sürdürülebilir kaynaklarını öne çıkarmamız gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ozan Aksöz sözlerine şöyle devam etti:

”Turizmin sürdürülebilir kaynaklarını elimizden geldiğince öne çıkarmaya çalışıyoruz. Turizmin önemli etkenleri arasında iklim ve ekonomi de bulunuyor. Akıllı ekonomiyle yola çıkıldığı zaman akıllı toplum şunu söyler: havanın kirliliği ne kadar? biz buradan kendimizi nasıl kurtarabiliriz?

Nasıl ki otellerde belirli sistemlerle insanların en çok nerelere gittiği, en çok nerede ne kadar vakit geçirdiği ölçülebilir. Akıllı turizm kavramında da aynı mantık söz konusu.”

05f3df0d afdc 4fbd b540 b67f8405fa0b

Son konuşmacı olarak yer alan Engelsiz Erişilebilir Turizm Uygulamaları Uzmanı Adem Kuyumcu şu ifadeleri kullanarak oturumu sonlandırdı:

”Engelsiz turizm daha geniş anlamında herkes için turizm; herkesin birlikte seyahat edebildiği, tatil yapabildiği turizmdir. Engelsiz herkes için erişilebilir turizm, engellilerin, yaşlıların ve ailelerin konaklama ve gerekli sosyal her alandan herkesle birlikte faydalanabilmesidir.

Engelsiz turizm yüz milyonlarca insanı ilgilendiren sosyal içerme açısından çok önemli bir hedeftir. Bu sosyal içerme Türkiye’de yaşayan 10 milyon 500 bin engelli ve yanında en az 1 kişi ile birlikte 20 milyon, aileleriyle birlikte 40 milyon vatandaşın engelsiz, erişilebilir herkesle birlikte turizm faaliyetlerine katılma ihtiyacıdır.”

cd6f158e 79d0 4572 b9f0 cc2d6c965d60

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber