31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ” Sigarayı Bırakın “

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ” Sigarayı Bırakın “
31.05.2023
2
A+
A-

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle sigaranın zararlarından bahsetti.

Büyük Anadolu Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan, “Sigara içenler sağlığınızın kıymetini anlamak için sigaraya bir müddet mola verin. Saatler içerisinde kalp atışının ve tansiyonun düzeldigi görünecektir. Sigarayı bırakanlar günler içerisinde nikotin düzeylerinin düşmesiyle beraber daha rahat nefes almaya başlayacaktır. Sigara bırakmasına bağlı olarak kanser riski, kalp hastalıkları riski, koroner arter hastalığı riski giderek azalacaktır. Akciğerlere, sigaranın oluşturduğu zararlardan tamamen kurtulabilmesi için zaman ihtiyaç vardır. Dokuz ay gibi bir süre sonra akciğerin kendisini temizleme fonksiyonları yerine gelerek ve kanser riskinin yıllar içerisinde azaldığı görülecektir.

Sigara ve tütün mamülleri insanda hem fiziksel hemde psikolojik bağımlılık yapan ürünlerdir. Bununda en önemli etkeni içerdiği “Nikotin maddesidir”. Sigarayı bırakan kişiler, ilk günlerde konsantrasyon kaybı ve odaklanamama gibi sağlık sorunlarından kurtulacaktır.
Sigarayı bırakamayanlar için sağlık desteği “Alo 171” hattı ve sigara bırakma polikliniğinde hizmet vermektedir. Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri olarak Hastalara, ileride sağlıklı yaşam sürmeleri için genç yaşta sigarayı bırakmalarını, gençlere ise sigaraya hiç başlamamalarını önermekteyiz.
50 Yaş üstü kişilerde özellikle solunum fonksiyonlarının giderek azaldığını bilmekteyiz. Bunun önüne geçebilmek için, öncelikle düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, sigara ve tütün mamüllerinden uzak durmayı önermekteyiz. Günümüzde her yıl yaklaşık iki milyon kişi dünyada akciğer kanserine yakalanmaktadır. Akciğer kanserinin yüzde doksan etkeni sigaradır. Sigarayı bırakarak sağlıklı bir ömür yaşanabilmektedir.” diyerek sözlerine son verdi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.