118 Ülke Türk Vatandaşlarına Kapılarını Açıyor

118 Ülke Türk Vatandaşlarına Kapılarını Açıyor
18.01.2024
A+
A-

Henley Pasaport Endeksi’ne göre Türkiye, vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısını 118’e çıkararak geçen yılki 111 sayısını aştı.

Sırbistan ile yapılan anlaşma sayesinde Türk vatandaşları, artık kimlik kartları ile bu ülkeye seyahat edebilme avantajını yakaladı. Pakistan ise yeni turizm politikası çerçevesinde Türk vatandaşlarına e-vize ve kapıda vize uygulamaları sunmaya başladı.

Ayrıca, Moldova ve Ukrayna, yeni tip çipli kimlik kartı ile 180 gün içinde 90 güne kadar vizesiz gezilebiliyor. Bosna Hersek, pasaportla 90 günlük vizesiz bir deneyim sunarken; Arjantin, Arnavutluk, Dominik Cumhuriyeti, Azerbaycan, Fiji, Fildişi Sahili ve Güney Kore gibi çeşitli ülkeler de Türk vatandaşlarına kısa süreli turistik seyahatler için vizesiz giriş imkanı sağlıyor.

118 Ülke Türk Vatandaşlarına Kapılarını Açıyor

Henley Pasaport Endeksi, dünya genelindeki pasaportların gücünü sıralayarak her üç ayda bir güncelleniyor. Japonya ve Singapur’un altı ülke ile birlikte dünya genelinde en güçlü pasaportlar olduğu raporda belirtilirken; Türk pasaportunun gücünün artması, ekonomik ilerleme için önemli bir kaldıraç olarak değerlendiriliyor. Henley & Partners Türkiye Yönetici Ortağı Burak Demirel, 2023’te yaşanan vize krizlerinin ekonomik faaliyetleri kısıtladığını ve vatandaşlık ile oturum programlarının önem kazandığını vurguluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber