Yargıtay’dan sigortası geç başlatılan işçilere müjde

Yargıtay’dan sigortası geç başlatılan işçilere müjde
11.03.2020
135
A+
A-

Mahkemeden Yargıtay’a taşınan bir iş davasında, sigortası geç başlatılan çalışanı adeta hukuk zaferi kazandı. Çanakkale’de bir fabrika çalışanı27 yıl öncesine ait 1 haftalık sigorta prim gününü mahkeme kararıyla almayı başardı.
Yargıtay’dan sigortası geç başlatılan tüm işçiler için bir karar geldi.

ÖNCE SGK’NIN KAPISINI ÇALDI

Çanakkale’de bir fabrikada çalışan işçi, 1993 yılında sigorta başlangıcının mesaiye başladıktan bir hafta sonra yatırıldığını öğrendi. Fabrika çalışanı işe giriş bildirgesini zamanında göndermesine rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sigortanın bir hafta geç başlatıldığını öne süren mağdur işçi, SGK Çanakkale il Müdürlüğü’nün kapısını çaldı.

MAHKEME KARARINI ONADI

Fabrika işçisi, tüm uğraşlarına rağmen 1 haftalık sigorta primi almak için tespit davası açtı. . Mahkeme; işçinin bir haftalık sigorta priminin yatırılmadan çalıştığına hükmetti. Davalı SGK avukatı ise, kararı temyiz etti. Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını onadı.

Yargıtay kararında şöyle denildi: “Somut olayda, davanın kabulüne karar verildiğine göre davacının vekalet ücretinden ve yargılama giderlerinden sorumlu tutulması usul ve yasaya aykırı olup bu durum bozma nedenidir. Ne var ki, bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden 6100 sayılı HMK’nun 370/2. maddesi uyarınca hüküm bozulmamalı düzeltilerek onanmalıdır. Kararın düzeltilerek onanmasına hükmedilmiştir.”

Kaynak: İnternet Haber

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber