Uncular uyanık çıktı

Uncular uyanık çıktı
17.11.2021
75
A+
A-

Doların etkisiyle artan maliyet nedeniyle zarar ettiklerini belirten Samsunlu fırıncılar halkın temel gıdası ekmeğin fiyatını Bin 500 lirada sabit tutarken gramajını ise 230 gramdan 200 grama kadar düşürdü. Ancak girdilerdeki artışın sürmesiyle gramajı düşürmek de işe yaramadı.

UNCULAR UYANIK ÇIKTI!
Un üreticilerinin kendi aralarında whatsapp grubu kurarak fiyatta tekelleşmeye gittiklerini öne süren fırıncılar, tekelleşerek rekabet ortamının kaldırıldığını, yetkililerin bu haksızlığa bir çözüm bulmasını bekliyor. Doların sürekli artmasıyla birlikte uncuların kurdukları Whatsapp grubu aracılığıyla aynı yüksek fiyattan un satmaya başladıklarını belirten fırıncılar, Fırıncılar Odası Başkanın da görevini yapmadığını söylüyor.

OLAN VATANDAŞA OLUYOR
Bir süre önce Samsun Vezirköprü ilçesinde bir grup fırıncı iflasın eşiğinde olduklarını belirterek 200 gram ekmeğin 2 TL’den satılmasını önermişti. Ancak Samsunlu fırıncılar, böyle devam ederse en düşük olasılıkla ekmeğin gramajının yeniden 230’a, fiyatının ise 2 liraya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor.

YENİ EKMEK ZAMMI KAPIDA
Edinilen bilgiye göre 110 TL olan ekmek mayası son bir hafta içinde 150 TL oldu. Fırıncının en çok kullandığı kalemlerden olan odunun tonu 400 TL’den 1000 TL’ye çıktı. Fırıncının ana maddesi olan unun çuvalı 110 TL’den 222 TL’ye fırladı. Önümüzdeki günlerde beklenen zamlarla birlikte unun çuvalının 270 TL olacağı ifade ediliyor. Girdilerdeki bu artışlar da yeni bir ekmek zammının kaçınılmaz olduğunu gösteriyor.

(samsunhabercom)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber