Tarihi Avrasya Pazarı törenle açıldı

Tarihi Avrasya Pazarı törenle açıldı
09.03.2024
A+
A-

Tarihi Avrasya Pazarı törenle açıldı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021 yılının sonunda Pazarkapı Mahallesi’nde temeli atılan Avrasya Pazarı, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Belirli dönemlerde farklı farklı yerlerde hizmet veren yaklaşık 300 esnaf, açılışla birlikte kalıcı yerlerine kavuşarak rahat bir nefes aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine; Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adil Karaismailoğlu, Vehbi Koç ve Yılmaz Büyükaydın, Ortahisar Belediye Başkanı ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Metin Genç, ilçe belediye başkanları, Avrasya Pazarı Esnafları Koruma, Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Muzaffer Beşinci ve yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Yatırımları saymakla bitiremiyoruz

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu açılışta yaptığı konuşmada, Avrasya Pazarı’nın bütünüyle yeniden inşa edilmiş halini çok beğendiğini belirterek, “Evvela şehrimize ve sizlere hayırlı uğurlu olsun. 2023’ü ‘Açılış Yılı’ ilan etmiştik. Önce çok beğenilen Ganita ve Faroz projesini hizmete açtık. Akabinde sadece kadınlara özel Beşirli’de Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezi devreye girdi. Şehrimiz ve hayvancılık için çok önemli olan Et Süt Kurumu’nun önemli et kombinasını, akabinde şehrin altyapısı için, suyu için çok kıymetli olan Akoluk’taki büyük Akoluk İçme Suyu Arıtma Tesisini hizmete aldık. Akabinde bizim otogarımız yenilenmiş haliyle çok beğenildi, çok ses getirdi. O da geçtiğimiz yıl hizmete girdi. Şimdi Avrasya Pazarımızı hizmete alıyoruz. Yine hemen bu alanda birkaç ay önce bizim çocuklarımız ve gençlerimiz için çok önemli olan Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum’u hizmete almıştık. Şimdi sırasını bekleyen şehrimizin önemli ticaret merkezlerinden Kadınlar Hali o da tamamlandı ve hizmete girdi ama henüz açılışını yapmadık. Şehrin otopark meselesine ciddi çözüm olacağına inandığımız İskender Paşa otoparkı, Faroz’daki saha derken gerçekten 2023 ve 2024 yılında sadece büyükşehir belediyemizin gerçekleştirdiği yatırımları saymakla bitiremiyoruz elhamdülillah. Hepsi şehrimize bu şehrin güzel insanlarına helali hoş ve hayırlı uğurlu olsun” dedi.

WhatsApp Gorsel 2024 03 09 saat 18.12.14 a5a560de

Uzun yıllar hizmet verecek

Başkan Zorluoğlu konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Avrasya Pazarı’nın 1980’lerin sonundan bugüne bir macerası var ama sürekli yer değiştiren bir macera. İnşallah bu tesis, burada çok uzun yıllar hizmet verecek. Bu işe Avrasya Pazarı Esnafları Koruma, Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Muzaffer Bey’le başladık. Kendisine ben en başta teşekkür ediyorum. Bu kadar işini yakın takip eden, bu kadar sıkı takip bu kadar yetkili mercileri sürekli uyaran bir insan çok az tanıdım. Ben Muzaffer Bey’e bazen ‘ya Muzaffer Başkan bizim çoluğu çocuğu senden daha az görüyorum’ dediğim zamanlar olmuştu. Ama tabii iş bilenin kılıç kuşananın. Bu manada hem Muzaffer başkanı hem onun şahsında Pazarkapı esnafını ve Avrasya esnafını tebrik ediyorum, kutluyorum. Bu sizlerin eseridir.”

Emeği geçenlere teşekkürlerini ilettiler

“Sayın Bakanımız Adil Karaismailoğlu, önceki dönem Maliye Bakanımızdan başlayarak birçok kişinin ve kurumun buraya katkısı oldu. Bu manada emek veren, gayret gösteren, maddi manevi destek olan bütün paydaşlarımıza Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yürekten teşekkür ediyorum. Bu alan Trabzon’un esasında ticaret anlamında merkezi konumunda olan bir alan. Buradan itibaren şehre doğru biliyorsunuz ticaret akıp gidiyor. Bu alan sadece buradan ibaret değil. İşte hemen yanımızda biliyorsunuz Bilim Merkezi ve Planetaryum’u yaptık ki yıl boyu oraya gerçekten çok sayıda çocuğumuz, gencimiz gün içerisinde ve hafta sonu gelip gidiyor. Hemen bu alanın diğer bölgelerinde doğudan ve batıdan gelen ilçe minibüslerinin durakları var. Dolayısıyla çok ciddi bir ulaşım aksI burası aynı zamanda o manada işte yeme içme mekanlarıyla, yeni yapılan cami ki, burada Erdoğan Bayraktar büyüğümüzü de gerçekten anmak lazım. Ona da şükranlarımızı sunuyoruz. Gerçekten çok önemli bir eseri şehrimize kazandırıyor. Bunun etrafındaki yeme içme mekanları, kafeler, işte caminin altındaki kültürel sanatsal etkinliklere uygun mekanlar vesaire derken burası gerçekten şehrin hem ticaret hem sosyal yaşam anlamında çok önemli bir yeri destinasyonu olacak.”

WhatsApp Gorsel 2024 03 09 saat 18.12.14 9e0ce7cd

Ekolojik köprüleri emanet etti

“Buradan Ahmet Metin Genç başkanıma bir şey emanet edeyim. Değerli Başkanım, Karayolları Genel Müdürlüğüyle, Büyükşehir Belediyesi arasında bir protokol yaptık. Bu protokolle biz Büyükşehir olarak Karayollarına ait olan orta refüjlerin bakım ve onarımını üstlendik. Karşılığında iki tane ekolojik köprü yaptırma sözü aldık. Sözü derken protokole bağlandı. Bunun bir tanesi bu alanı Ganita’yla birleştiren ekolojik köprüdür dolayısıyla her şey tamam. Biz artık görevimizi tamamlıyoruz onu size emanet ediyoruz bilginiz olsun. Daha önce de söylemiştim ama iki tane ekolojik köprü protokolümüz de var. Birinin yeri belli birini artık siz ihtiyaca göre belirlersiniz inşallah. Bu güzel eserin buradan vücut bulmasında emek sarf eden bütün paydaşlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Trabzon’umuz, şehrimiz, esnafımız ve şehrimizin ticareti için hayırlı uğurlu olması temennisiyle hepinize saygılar sunuyorum.”

Açılış kurdelesi kestiler

Konuşmaların ardından Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adil Karaismailoğlu, Vehbi Koç, Yılmaz Büyükaydın ve davetliler hep birlikte açılış kurdelesi kestiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber