Suriyeliler Samsun’da korsan taksiciliğe başladı

Suriyeliler Samsun’da korsan taksiciliğe başladı
03.07.2019
258
A+
A-

TÜRKİYE Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ellerine geçen bir kartvizit ile Suriye kökenli mültecilerin korsan taksicilik yaptıklarını tespit ettiklerini belirtti.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ellerine Suriye kökenli mülteciye ait Arapça yazılı bir korsan taksi kartviziti geçtiğini söyledi.

Apaydın, aralarında Samsun’da olmak üzere Türkiye’nin neredeyse tüm kentlerinde Suriye kökenli mültecilerin korsan taksicilik yaptıklarını söyledi. Apaydın, şikayetlerinin yetkili mercilerce dikkate alınmadığından yakındı.

‘VERGİSİZ ÇALIŞMALARI ZORUMUZA GİDİYOR’
TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Samsun’daki sığınmacıların esnaflık derecesinde yapmadıkları hiç bir meslek dalı yok. Kamyonetçilikten tutun beyaz eşyaya kadar her meslek dalında faaliyet gösteriyorlar. Mülteciler hamamdan tutun fırına kadar her işi yapıyorlar. İş gücü noktasında ise ucuz fiyatlara kendilerini çalıştırmak mümkün olduğundan bu durum maalesef esnafımızın hoşuna gidiyor. Esnafımız maalesef, 100 liraya bir Türk’ü çalıştırmak yerine 100 liraya 3 Suriyeli’ye iş verebiliyor. Tabi burada iş müfettişlerine ne iş yaptıklarını sormak gerekiyor. Kısacası korunuyorlar. Elbette misafirlerdir geçinmek için çalışacaklardır ancak bizim esnafımız vergi verirken, onların vergisiz çalışması insanın zoruna gidiyor” diye konuştu.

‘ELİMİZE MÜLTECİYE AİT TAKVİ KARTVİZİTİ GEÇTİ’
“Suriyeli korsan taksi var mı?” sorusunu yanıtlayan Fevzi Apaydın, “Son dönemde bu konuyla ilgili oldukça ihbar aldık ve yakın zamanda elimize üzerinde Arapça yazılı bir taksi kartviziti geçti. Durumu yetkili mercilere bildiriyoruz ‘Ne yapalım onlar da geçinecek’ cevabını alıyoruz. Bu sıkıntı Samsun’da da var, İstanbul’da da var, Trabzon’da da var, Bursa’da da var, İzmir’de de var, Diyarbakır’da da var. yani kısacası Türkiye’nin neredeyse tüm kentlerinde var” şeklinde konuştu. Apaydın diğer yandan mültecilerin ‘Servisçilik’ de yaptıkları yönünde ihbar aldıklarının bilgisini verdi.

(diyekonustu)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.