Su çiçeği hastalığına dikkat

Su çiçeği hastalığına dikkat
31.07.2019
16
A+
A-

Su çiçeği hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Şimşek vücutta kızarıklık deri içerisinde sıvı ile dolu olan kabarcıklar olarak ortaya çıktığını ifade etti.

Bilimsel adı varisella (varicella) hastalığı olarak isimlendirilen su çiçeği hastalığı, ciddi bir sağlık sorunudur diyen Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Şimşek, “Su çiçeği hastalığı genellikle küçük yaşlarda daha sık görülen bulaşıcı yani virüs taşıma özelliği bulunan bir hastalık türüdür. Yüz başta olmak üzere vücudun her yerinde içi sıvı dolu kırmızı kabarcıklar ortaya çıkar.

Su çiçeği hastalığına yakalanan birinin doktorlar tarafından tanımlanması kolaydır. Çünkü hastalık vücutta özel bir döküntüye neden olur. Kızarıklık, deri üzerinde sıvı ile dolu olan kabarcıklar olarak baş gösterir. Su çiçeği Hastalığında Yüksek ateş, Titreme, baş ağrısı, karın ağrısı, ve kusma gibi belirtiler göstermektedir.

Su çiçeği hastalığı virüsüne maruz kalan çocuğa bir ila üç gün içinde aşılama yapılması hastalığı engelleyebilir veya hafif geçirmesine neden olabilir. Su çiçeği tek başına ise antibiyotik tedavisine gerek olmadığını belirten Dr. Ali Şimşek Uzman bir Doktor gözetiminde tedavinin yapılması gerekmektedir. “ diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.