Sigara paketleri tek tipleşiyor!

Sigara paketleri tek tipleşiyor!
23.10.2019
176
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği sigara paketlerinde tek tip dönemi, 5 Aralık’ta başlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11. Rize Tanıtım Günleri’nde sigara yasaklarına ilişkin geri adım atılmayacağını belirterek; “Artık sigara paketlerinin üzerinde hiçbir ilgi çekici, özendirici hiçbir unsurun bulunmasına müsaade etmeyeceğiz. Açık alan yerine açık sınırlanmış alan tarifi üzerinde çalışıyoruz.

Yurt dışında oldukça yaygın olan ve ‘duman odaları’ diye tarif edilen sigara içme ortamlarını biz de devreye alacağız. Tütünle mücadelemizi gevşetmeden, geri adım atmadan, asla rehavete düşmeden kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Çünkü mücadele zayıfladığında kullanım oranlarının tekrar arttığını görüyoruz. Dünya genelinde günde 20 bin kişi başta akciğer kanseri olmak üzere sigaraya bağlı hastalıktan dolayı hayatını kaybediyor. Ülkemizde her sene binlerce kardeşimizi sigaraya kurban veriyoruz.

Devlet olarak tek bir insanımızın dahi sigara illetinin pençesine düşmesine seyirci kalamayız. Bu süreçte gönüllü kuruluşlarımızın, ailelerimizin, üniversitelerimizin, gençlerimizin kendilerine rol model gördüğü sanatçı ve sporcularımızın bize destek olması çok ama çok önemli. Devlet ne kadar kararlı olursa olsun sivil toplumun omuz vermediği bir mücadelenin başarıya ulaşma şansı yoktur.” şeklinde konuşmuştu. 5 Aralık’ta uygulanmaya başlanacak olan tek tipleşmeye uymayanlara ciddi cezalar uygulanacak.

20 bin TL cezası var!
2016 yılında altyapısı hazırlanmaya başlanan uygulama ile sigara paketleri tek tip ve tek renk olacak. Paketlerde sigaraların markasına ait logo bulunmayacak. Söz konusu uygulamaya uymayanlar ise 20 bin TL ceza ödeyecek. Sigara satış alanlarında sigaralar görünen alanlardan kaldırılarak tezgah atlındaki kapalı dolaplarda bulunacak. Uygulamanın aksine davranan satıcılara 20 bin lira ve 20 gün işletme cezası verileceği öğrenilirken, kural ihlalini sürdürenlere 1 aya kadar kapatma cezası verilecek.

Türkiye’de üretilen ve ithal edilen tütün ürünlerinin ; markanın yazım şekli, karakteri, karakter boyutu, konum, renk, paket üzerindeki uyarı mesajlarının yanı sıra şekiller dahil olmak üzere tüm markalarda tek tip düzeni hakim olacak.

(Kamubulteni)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber