Sel gitmiş herkes gitmiş

Sel gitmiş herkes gitmiş
09.03.2020
137
A+
A-

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Samsun’un Terme ilçesinde yaşanan sel sonrası, can kaybına ve onca hasara rağmen hiçbir çalışma yapılmamış. Terme, kaderine terk edilmiş’ dedi.
Yaşar, Terme İlçe teşkilatıyla bir araya gelerek saha taraması yaptı ve sel sonrası Terme’de neler yapıldığının istişaresinde bulundu.
Geçtiğimiz yıl (2019’da) 22 Haziran ve 23 Ağustos olmak üzere 2 büyük sele maruz kalan Terme’de Teşkilat Başkanı ve üyeleriyle birlikte Terme’de çeşitli ziyaretlerde bulunan Yaşar, vatandaşları derdini dinledi.
Köprüleri yıkan, şehir merkezindeki tarım arazilerini sular altında bırakan ve can kaybına yol açan selin ardından hiçbir çalışma olmadığını gören Yaşar, ‘Baktık; ama sel gitmiş herkes gitmiş. Konuyu meclis gündeminde daha detaylı dile getireceğim. Alınmayan önlemlerin, sonrasında yapılmayan işlerin sorumlusu kim?’dedi.

‘Halen yıkılan köprü yıkıldığı yerde öylece durmakta, aylardır söylenen Terme Çayı ıslah projesi içinse hiçbir hareket görülmemektedir.’diyen Yaşar, ‘Tarım arazilerinin sular altında kaldığı, sanayi bölgesinin göle döndüğü, çok sayıda esnafın dükkânının su baskınına uğradığı ilçede gerekli çalışmaların başlatılması için daha kaç can gitmeli ya da hasarın ölçüsü ne olmalı?’ diye sordu.
Yaşar’ın ziyaretlerde yaptığı konuşmanın devamı ise şu şekilde;
‘SEL, artık herkesin olup bittikten sonra tartıştığı ve biz uyarmıştık dediği bir konu olmamalı. Çünkü Samsun’un sel konusunda geçmişi belli, tecrübesi de yaşanmışı da belli. 2012 yılında yaşanan selde 14 can kaybı yaşamış bir şehir Samsun. Yani bu konuda tecrübesiz değildir. O yüzden kimse “beklenmedik yağmur yağdı” demesin. Neden can kaybı olmadan ya da insanların canına mal olacak kadar hasarlar büyümeden gerekli tedbirleri almıyoruz acaba?

‘DOĞAL DEĞİL DOĞURULAN AFET’
Bakın, bizim ülkemizde artık doğal afet diye bir şey kalmadı, DOĞURULAN afet var! Alınmayan tedbirler, yaşanan olaylar sonrasındaki tecrübesizlikler, bilimden ilimden uzaklaşma, en önemlisi de değer mi denilen rant uğruna dengesiyle oynanan doğa ana intikamı var!

‘CEK’LERİ CAK’LARI GEÇİN ARTIK!’
Bakın her hafta sonu gitmeye gayret gösterdiğim seçim bölgemde dertler bitmiyor; çünkü bitirmiyorlar. Terme’de sel olmuş, köprüler yıkılmış, insanların ekmek kapısı büyük hasar almış; ama o gün bugündür yapılan bir çalışma yok. Bu nasıl hizmet. Her günü yapacağız, edeceğiz ile geçiştiren bir yönetim anlayışıyla bu işler biter mi? Lütfen artık cek’ler cak’ları geçelim icraat yapalım.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.