Seçim kanunu değişiyor

Seçim kanunu değişiyor
23.04.2019
53
A+
A-

Seçim yasasında değişikliğe gidiyor. Artık seçim öncesinde hiçbir seçmen kaydını başka bir şehre alamayacak, sandık kurulu listeleri partilere daha önceden ulaştırılacak.

31 Mart yerel seçiminde yaşanan sıkıntıların ardından AK Parti ‘seçim mevzuatı ile ilgili çatı yasa’ tasarısını meclise sunacak.

SIKINTI YAŞANMAMASI İÇİN ÖNLEMLER ALINACAK
31 Mart’ta yapılan mahallî seçimlerde ortaya çıkan yasal boşluklar ve aksaklıklar ışığında, bir dahaki seçime kadar yeni bir seçim mevzuatı hazırlanacak. AK Parti’nin seçim hukuku konusundaki uzman milletvekillerinin üzerinde çalıştığı düzenlemeler kapsamında, seçim mevzuatında radikal adımlar atılacak. Yeni seçim yasasında değişecek unsurlar şu şekilde:

HER ZARF AİT OLDUĞU SANDIĞA
İlk defa bu seçimlerde uygulanan tek zarf ilkesinin de seçmenin kafasını karıştırdığını belirten AK Parti kurmayları, yapılacak değişiklikle tüm pusulaların aynı zarf ve aynı sandıkta kullanılması uygulamasından vazgeçileceğini dile getirdi. Bu kapsamda, yerel seçimlerde dört ayrı pusulanın (belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği ve muhtarlık) dört ayrı zarfta ve dört ayrı sandıkta kullanılması için düzenleme yapılacak. AK Parti kurmayları, İstanbul’da geçersiz oyların büyük bölümünün ‘Tek zarf’ ilkesinden kaynaklandığını tespit ettiklerini söyledi.

LİSTELER ÖNCEDEN PARTİLERE BİLDİRİLECEK
AK Parti kurmayları, “Sandık kurullarının kimlerden oluştuğuna yönelik liste siyasi partilere verilmiyor. Ama YSK’nın seçim takviminde sandık kurullarına itiraz süreci bulunuyor. Bilmediğimiz bir listeye nasıl itiraz edeceğiz? Yapılacak düzenleme ile sandık kurullarının listesinin siyasi partilere verilmesinin önü açılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

SEÇMENE NAKİT KISITLAMASI
31 Mart seçimleri öncesinde, İstanbul’daki 200 binden fazla kişi, akrabasına veya tanıdığına oy vermek amacıyla, seçmen kütüğünü Türkiye’nin değişik illerine taşımıştı. AK Parti kurmayları, yer değiştiren seçmenlerin büyük bölümünün kendi seçmeni olduğunu tespit etmişti.

SEÇİMLER TEK SEFERDE YAPILSIN
AK Parti kaynakları, 30 Mart 2014 tarihinden yerel seçimlerden bu yana son 5 yılda Türkiye’de 7 defa sandık kurulduğuna dikkat çekerek, bunun hem seçmen açısından hem de siyasi partiler açısından ‘yorucu bir süreç’ olduğuna dikkat çekiyor. Bu kapsamda AK Parti’nin; Cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği ve yerel seçimlerin bir arada yapılıp yapılmaması gerektiğini de tartışmaya açması bekleniyor.

(En Son Haber)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.