Şaşılığın tedavisi için geç kalmayın

Şaşılığın tedavisi için geç kalmayın
24.12.2019
104
A+
A-

Büyük Anadolu Merkez Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, özellikle çocuklarda sosyal ve psikolojik sorunları hatta eğitim başarısını etkileyen şaşılığın tedavisi için geç kalınmaması gerektiğini söyledi.

Büyük Anadolu Merkez Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, ‘Şaşılık’ hakkında önemli bilgiler paylaşarak, şaşılık nedir, nasıl oluşur, tedavi seçenekleri nelerdir gibi sorunların cevaplarını verdi.

ŞAŞILIK NEDİR, NASIL OLUŞUR?
Şaşılık her iki gözün bir biriyle olan parelelliğini kaybetmesi, yani göz kayması durumudur diyen Büyük Anadolu Merkez Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, “Şaşılığın en sık sebebi kırıcılık yani refraksiyon problemidir. Onun dışında görme kaybına sebep olan başka göz hastalıkları sonrası yine şaşılık ortaya çıkabilmektedir.

ŞAŞILIK TEDAVİSİ
Şaşılık tedavisinde iki seçeneğimiz bulunmaktadır. Refraksiyon düzeltilmesi yani gözlük ile tedavi, diğeri ise cerrahi tedavi. Bazı şaşılık tipleri sadece gözlük ile düzeltilebilirken, diğer şaşılık tiplerinde ise cerrahi tedavi gerekmektedir.
Cerrahi tedavisinde yapılan göz kaslarına güçlendirici yada zayıflatıcı tedaviler yaparak gözlerin birbirine uyumu sağlanmaktadır.

SOSYAL VE PSİKOLOJİK SORUNLAR OLUŞTURABİLİYOR
Şaşılık cerrahisi sonrası aynı gün içinde iyileşme olmaktadır. Sıklıkla sadece tek bir cerrahi yeterli olmaktadır. Ama bazı durumlarda ikinci cerrahi ortaya çıkmaktadır.
Şaşılık tedavisi yapılmadığı takdirde, çocuklarda görme kaybı, göz tembelliği gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.
İlerki dönemlerde sosyal ve psikolojik sorunlar hatta eğitim başarısında zayıflık gözlenebilmektedir. ” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber