Samsun’daki Sheraton otel yıkılacak mı?

Samsun’daki Sheraton otel yıkılacak mı?
12.02.2020
764
A+
A-

Ordu’nun Altınordu ilçesi Kirazlimanı mahallesinde yer alan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 11 bin 575 metrekarelik denize sıfır arazi 2017 yılında arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle ihale edilen arazilere yapılan yüksek inşaatlar gündem oldu.
AK partili Enver Yılmaz’ın belediye başkanı olduğu dönemde gerçekleştirilen ihaleyi, 204 milyon lira hasılat ve yüzde 22.5 belediye gelir payı teklifiyle İntaya – Köksal İnşaat – Özmen İnşaat ortaklığı kazandı ne inşaat çalışması başladı.

BAŞKAN HİLMİ GÜLER İNŞAATLARI ENGELLEDİ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Ordu sahillerinde sınır tanımayan inşaatlara engel olduğu için hedefe alındığını iddia etmişti. İnşaatların ve sahil bandında yapılaşmayı sahilleri kullanma hakkına tecavüz olarak nitelendirmişti.

CUMHURBAŞKANI DEVREDE
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu sahil bandındaki inşaatların akıbetini Ordu Milletvekili Ergün Taşcı’ya sorduğu ve “Ben Belediye Başkanı Hilmi Güler’e kaç kez söyledim, nasıl yıkmazsınız” dediği ve sahil bandındaki özellikle yüksel katlı inşatların yıkılmasını istedi.

SAMSUN’DA AYNI UYGULAMA YAPILACAK MI?
Samsun’da sahil bandında inşaat çalışamarı devam ederken özellikle yüksek katlı binalar dikkat çekiyor. Sheraton otel sahil kenarında olması ve çok katlı olması aynı uygulama Samsun’da uygulancakmı sorusunu akıllara getirdi.

CUMHURBAŞKANI SAMSUN İÇİN DEVREYE GİRECEK Mİ ?
Mimarlar Odası Samsun Şubesi Fener Plajı yanına yapılan Sheraton Samsun Hotel’nin ‘şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu, sahilde emsal oluşturarak kötü örnek teşkil edeceği’ gerekçesi ile Samsun 1. İdare Mahkemesi’ne başvurması sonucu mahkemeden 05 Eylül 2013 tarihinde “yürütmeyi durdurma” kararı çıktı. Yerel Mahkemenin kararını iptal eden Danıştay Kararıyla Samsun Sheraton Oteli’nin Proje İmar Mevzuatı ve Kıyı Kenar Kanuna göre yasal dayanakları da ortadan kalkmış oldu. Ordu’da gündeme gelen sahil bandındaki yüksek binaların yıkılmasına müdahil olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun Sheraton Otelin yıkımı için müdahil olacak mı sorusu Samsunluların gündem konusu olurken Samsun’da sosyal medya en çok konuşulanlar arasında oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber