Samsun vadileri turist çekecek

Samsun vadileri turist çekecek

Başkan Osman Genç’in Samsun’un gelişimi için ortaya koyduğu vizyon projeleri arasında yer alan ‘Vadi Projeleri’ şehir insanına çevreyle uyumlu, doğa ile iç içe konforlu bir yaşam imkanı sunuyor. Sağlık ve Yaşam Vadisi, Samsun’da sağlık turizmini geliştirecek.

Başkan Osman Genç, “Yakın Gelecekte Samsun” projeleri ile şehri geleceğe taşırken, şehrin omurgasını oluşturacak yeni yaşam alanları da planladı. Samsun’un Güney yönünde uygulanacak ve ekolojik unsurları ön plana çıkaracak olan Sağlık ve Yaşam Vadisi ile Kürtün Vadisi projeleri, sosyal tesisler, spor alanları, eğlence ve kültür alanları, yeşilin içinde yürüyüş parkurlarının olacağı yüksek kalite yaşam alanları oluşturacak.

DOĞA İLE İÇ İÇE YAŞAM ALANI

Çevreyle uyumlu şehir vizyonu çerçevesinde Sağlık ve Yaşam Vadisi önemli yer tutuyor. Şehir halkına doğa ile iç içe, konforlu yaşam imkanları sunan Sağlık ve Yaşam Vadisi içerisinde dinlenme ve konaklama yerleri mekanları, bungalov evler, kamp ve festival alanı, ahşap yürüyüş alanı, alabalık tesisi, kafe-restoran-çay ocağı, doğal tedaviler merkezi ile doğal tedavi ürünleri satış birimi, ahşap seyir kulesi ve seyir terasları, gölet ve şelale, doğa sesleri ile terapi alanı, tıbbi ve aromatik bitkiler sergi bahçesi, canlı bitki tüneli, çocuk oyun alanı, su değirmeni ve çeşme olacak.

VADİLER ÖN PLANA ÇIKACAK

Şehri doğayla buluşturacak bir diğer proje de Kürtün Vadisi. Toplam 330 hektar arazi üzerinde kent park ve çevre düzenleme çalışmasını kapsayan projeyle bir nevi atıl durumda olan vadiler ön plana çıkacak. Proje içerisinde bitki müzesi, seralar, bitki bilim merkezi, atlı binicilik tesisleri, hobbit evleri, göl, otel ve rezidans, trafik eğitim pisti, spor sahaları, kafeterya, restoran, tırmanma kayaları, şelale, kayıkla gezinti, mini ada, koşu pisti, bisiklet yolu, atv, spor branşlarına ait kulüpler ve dernekler yer alıyor.

ÇEVREYE DUYARLI ŞEHİR

Şehirlerin sadece beton binalardan meydana gelmemesi gerektiğine işaret eden başkan Genç, “Şehirlerimizi medeniyet kodlarımızda yer alan duyarlı şehirlere dönüştürmek zorundayız. Gelecek nesillere bırakacağımız şehirler çevresel duyarlılığı yüksek yerler olmalıdır. Tüm şehri kapsayan bütüncül bir duyarlı çevrecilik politikası ile kısa zamanda çevreye duyarlı, sağlıklı yaşam merkezi olabilecek, yemyeşil bir Samsun’u oluşturmak zorundayız. İşte bunun için bu şehrin potansiyel güzelliklerinden olan vadiler için projeler hazırladık” dedi.

DOĞA TURİZMİ GELİŞECEK

“Yeşil Büyüme” yaklaşımını benimsediklerini ifade eden Başkan Genç, “Çevreye duyarlı bir şehir hedefiyle hazırladığımız projelerle Samsun’un vadileri yemyeşil olacak. Vadiler, adeta Samsun’umuzun nefes alan ciğerleri olacak. Bugüne kadar vadiler yanlış şehircilik politikaları sonucunda yanlış yapılaşmalar sel felaketlerine bile neden oldular. İşte vadi projelerimiz bunun önüne geçecek. Çevresel gelişim yaklaşımı ile afetlere dayanıklı, doğaya saygılı, yaşanılabilir bir Samsun hedefliyoruz. Bu projelerle Samsun’un akarsuları, ovaları, dağları, denizi, sahili, ormanları, kuş cenneti gibi doğal kaynakları öne çıkacak. Böylece doğa turizmi de gelişecek. Samsun çevresiyle para kazanır hale gelecek” diye konuştu.

Mercedes tutkunlarından Genç’e ziyaret

Samsun’da grup kurarak biraraya gelen Mercedes Garaj Grubu üyeleri Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i ziyaret etti.

Canik Belediyesi’nin ay-yıldızlı hizmet binasının önünde Adnan Menderes Demokrasi Meydanı’nda toplanan Samsunlu Mercedes tutkunları, önce araçlarıyla ay-yıldız şekli oluşturdu ardından Başkan Osman Genç’i makamında ziyaret etti. Samsun Mercedes Garaj Grubu Temsilcisi Sercan Engin ve grup üyelerini ağırlayan Başkan Genç, sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çekti.

BİRLİKTELİK ÖNEMLİ

Samsun’un hedefleri olduğuna işaret eden Başkan Genç, “Şehrimizi hedeflere ulaştırabilmemiz için en büyük ihtiyacımız birlikteliktir. Biliyoruz ki birlikten kuvvet doğar. Çünkü tek elin sesi asla çıkmaz. Bu bakımdan şehir olarak da bütünleşmeli, birlik olmalıyız. Samsun’umuzu ancak şehrin dinamiklerinden olan STK’ların da içinde olduğu birlikteliklerle, ortak akılla geleceğe taşıyabiliriz. Bu bakımdan Mercedes tutkunlarını biraraya getiren yeni oluşumun, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

GENÇ’E TÜRK BAYRAĞI

Mercedes Garaj Grubu Temsilcisi Sercan Engin de, Samsun’da Mercedes tutkunlarını biraraya getirmek, tanışmak ve kaynaşmak amacıyla grup kurduklarını belirterek, kendilerine destek veren Başkan Osman Genç’e teşekkür etti. Ziyaretin sonunda grup üyeleri Başkan Genç’e Türk bayrağı hediye etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.