Samsun protokolünden kurban bayramı mesajı

Samsun protokolünden kurban bayramı mesajı
10.08.2019
22
A+
A-

Kurban Bayram bayramı dolayısıyla Samsun protokolü bayram mesajları yayımladı.

Samsun Valisi Osman Kaymak, “Ülkemizin dört bir yanında insanların birbirleri ile kaynaştığı; başta sevgi olmak üzere, milletimizin kültüründe ve tarihi derinliklerinde var olan bütün ahlaki meziyetlerin bir bütün halinde milletçe paylaşıldığı bir Kurban Bayramına daha erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Kurban bayramı; barışın, birliğin, yoksula, kimsesize umut olmanın bayramıdır. Her türlü dargınlıkların ve kırgınlıkların unutulduğu, dostluk ve hoşgörü duygularının güçlendiği, sevinç ve mutluluğun milletçe yaşandığı bu müstesna günleri, eş, dost ve akrabalarımız ile yaşamak, yardıma muhtaç ve yalnız yaşayan vatandaşlarımızın yanında olmak, inancımızın ve kültürümüzün bir gereğidir.

Milletçe birlik ve beraberliğin, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinin verildiği bu bayram günlerinde; aziz şehitlerimiz ve onların bizlere emaneti olan onurlu aile fertleri ve yakınlarını bir kez daha minnetle ve şükranla hatırlamak, kahraman gazilerimiz ve ailelerini unutmamak, akrabalık, komşuluk ve dostluk bağlarını pekiştirmek, aile büyükleri ve tüm sevdiklerimizle kucaklaşmak bizleri daha da güçlü kılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Samsunlu hemşehrilerimin olmak üzere; tüm İslam âleminin bayramını kutlar, her gününüzün bayram coşkusu ve mutluluğu içinde sevdiklerinizle birlikte geçmesini diler; selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu,”Bayramlar; kardeşlik bilincimizi yenilememize, aramızdaki dayanışmayı, paylaşmayı daha da pekiştirmemize vesile olan özel günlerdir. Sevginin, vefanın, sadakatin, fedakârlığın simgesi olan bayramlarda; birbirimize gönlümüzü açarak muhabbetle kucaklaşmalı; hanelerimize, sevdiklerimize ve çevremize sevinç taşımalıyız. Büyüklerimizi, hastalarımızı ve kimsesizleri hatırlayarak ziyaret etmeliyiz. İhtiyaç sahiplerininin kapısını çalmalı, kurbanlarımızı paylaşarak onların hanelerindeki bayram sevincini artırmalıyız. Birlik ve beraberlik şuuru içerisinde hareket etmeli; şehitlerimizi yad etmeli, gazilerimizi kucaklamalı; kadınlarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız, engellilerimiz dahil olmak üzere toplumun her kesimiyle bağ kurmalıyız. Kısacası; millet olma şuuru içerisinde sımsıkı kenetlenmeli ve bu anlayışla geleceğe umutla bakmalıyız.

Değerli Hemşehrilerim,

Bir Kurban Bayramına daha erişmiş bulunuyoruz. Bu bayramda da birlik ve beraberlik duygularımızın yoğun olarak yaşanacağı özel günleri, özel anları hep birlikte idrak edeceğiz. Allah rızası için kurban kesecek ve paylaşacağız. Paylaşacağız ki; hep birlikte sevinelim, hep birlikte bayram edelim.

Kıymetli Hemşehrilerim,

Bu bayramda aynı zamanda milletin bağrından çıkan ve kurulduğu günden beri milletin umudu olmaya devam eden AK Parti’nin 18. kuruluş yıldönümünü de kutluyor olacağız. “Türkiye Sevdasıyla Yaşımız Hep 18″ diyeceğiz. 18 yıldır güven ve istikrarın sembolü olan ve aynı zamanda dünya mazlumlarının umudu olmaya devam eden AK Parti’nin 18. yaşgününü coşkuyla idrak edeceğiz ve ‘Hep Birlikte Yeni Hedeflere’ diyerek milletimiz için çalışmaya devam edeceğiz.

Aziz Hemşehrilerim,

İdrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nın hayırlara vesile olmasını diliyor, milletimizin ve tüm İslam Alemi’nin Kurban Bayramını en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Yine bu vesile ile Hac ibadeti için mübarek topraklarda bulunan kardeşlerimizin ibadetlerinin ve dualarının kabul olmasını diliyorum.

Huzur ve saadet dolu bir bayram geçirmek dileğiyle…”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Millet olma bilincimizi tazeleyen, birlik, beraberlik, kardeşlik, paylaşma duygularımızı zirveye taşıyan, bereketiyle gönüllerimizi besleyen Kurban Bayramı’na bir kez daha ulaşmanın huzurunu ve sevincini yaşıyoruz. Rabb’imize yakınlaşmamızın vesilesi sayılan Mübarek Kurban Bayramı, Dünya’nın neresinde ve rengi, ırkı, dili ne olursa olsun bütün Müslümanları aynı duygu ve değerlerde buluşturmakta, kalplerimizi yakınlaştırmakta ve birliğimizi perçinlemektedir.

Kurban Bayramı’nın paylaşmanın, yoksula, çaresize, kimsesize daha da yakınlaşmanın vesilesi olduğuna inanıyoruz. Bayramın; ihtiyaç sahiplerinin daha iyi anlaşıldığı, paylaşmanın bereketinin hissedildiği, yüzlerin güldürüldüğü, sevinçlerin daha da çoğaldığı, kalplerin yakınlaştığı, kısaca gönüllerimizi yücelten bir bayram olmasını diliyoruz.

Sosyal adaletin gerçekleşmesine sağladığı katkı ve millet anlayışını güçlendirmesiyle Kurban ibadeti ve idrak ettiğimiz Bayram, bizi birbirimize düşürmeye, bin yıllık kardeşliğimizi zedelemeye, beraberliğimizi bozmaya yönelik tüm saldırıları milletçe boşa çıkarmaya vesiledir.

Türkiye olarak tarihi sorumluluğumuzun gereğiyle; Suriye’den Arakan’a, Filistin’den Türkistan’a kadar Dünya’nın pek çok yerinde gariplerin hamisi ve mazlumun güvenli limanı olmaya devam ediyoruz.

Bayramların ruhuna uygun şekilde idrak edilmesi dileğiyle; bizleri manevi iklimiyle saran, ortak bir ruh ve heyecanla kaynaştıran Mübarek Kurban Bayramı’mızın ülkemizin, İslam âleminin ve tüm insanlığın hayrına vesile olması duasıyla, Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle tebrik ediyorum.”

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, “Yeni bir Kurban Bayramı’nı daha birlik ve beraberlik içinde karşılamanın mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz. Bayramı’nın ülkemize, milletimize ve Türk-İslam Alemi’ne hayırlara vesile olmasını dilerim.
Coşkunun, sevincin ve huzurun kaynağı olan bayramlar, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, akrabalık ve kardeşlik duygularımızın pekişmesine, yardımlaşma ve dayanışma duygularımızın gelişmesine çok önemli katkılar sağlamaktadır.
Bayramların, içinde barındırmış olduğu manevi zenginlik ve değer nedeniyle, toplumsal hayatımız içinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. Bayramların getirmiş olduğu bu manevi havayı hep birlikte çok iyi değerlendirmemiz gerekmektedir. Kırgınlıklar ve dargınlıklar unutulmalıdır. Bayramdan güçlü bir şekilde çıkılmalıdır.
Toplumsal dayanışma ve yardımlaşma bu bayramda da ön planda tutulmalıdır. Fakir, yoksul ve güçsüzler gözetilmeli, kimsesizlere yardım eli uzatılmalıdır. Kimsizlerin kimsesi olunmalı, yetimlerin, öksüzlerin, hastaların ve düşkünlerin kapısı çalınmalı ve ziyaret edilmelidir. Böylece, bayram sevinci toplumun bütün kesimlerine yaşatılmalıdır.
Zaten ülkemizde yıllardır yaşanan ekonomik kriz, toplumun büyük bir kesimini sıkıntıya sokmuştur. Ardı ardına gelen yüksek zamlarla hayat iyice pahalanmış ve geçim sıkıntısı artmıştır. Hiç olmazsa kısa bir süreliğine de olsa bayram boyunca fakir-fukaraya, garip-grabaya yaşanan krizi ve sıkıntılarını unutturmaya çalışalım.
Ayrıca özel sektörde, bankacılık hizmetlerinde çalışan ve özel sandıklardan emekli olanlar Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da hükümet tarafından emeklilere ödenen bayram ikramiyesinden yararlanamamışlardır. Bu uygulama tamamen eşitsiz ve çifte standart bir uygulamadır. Hükümet bu uygulamadan derhal vazgeçmeli ve tüm emeklilere bayram ikramiyesi ödemesi yapmalıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Samsunlu hemşehrilerimiz olmak üzere ülkemizin, milletimizin ve tüm Türk-İslam Alemi’nin Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutlar, bayramın tüm insanlığa huzur, mutluluk ve barış getirmesini dilerim. ”

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Bayramlar; kardeşliğimizin, birlik ve beraberliğimizin güçlendiği, paylaşma ve dayanışma duygularımızı pekiştiği anlardır.
İçimizin huzur, mutluluk ve sevinçle dolduğu bu kutsal günlerde en büyük arzumuz, memleketimizin neresinde olursa olsun her yurttaşımızın aynı duyguları yaşayabilmesidir.
İnsanlar arasında hiçbir ayırımın yapılmadığı, herkesin sevgi, dostluk ve kardeşlik duygularıyla birbirine sarıldığı, sevincine, hüznüne ortak olabildiği günlere kavuşmak, hedefimiz ve yolumuz olmalıdır.
Milletimizin her bir ferdinin huzur içinde yaşayacağı, geleceğe umutla bakacağı günlere en kısa zamanda kavuşacağımıza olan inancım tamdır.
Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bize bu topraklar üzerinde özgürce yaşamayı nasip eden hürriyet kahramanları ve Aziz Şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyor; milletimizin ve İslam aleminin Kurban Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.”

Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Bir Kurban Bayramına daha ulaşmanın sevincini yaşamaktayız. Kurban Bayramı, birlik ve beraberliğin pekiştiği, yardımlaşma ve paylaşmanın öne çıktığı, toplumların sosyal bağlarının kuvvetlendiği özel bir gündür. Ülkemizin, başta ekonomi olmak üzere, siyasi ve manevi olarak içinde bulunduğu bu dar boğazda, milletçe bu özel günleri en verimli şekilde değerlendirmeliyiz. Türk milletinin feraseti tarih boyunca önünde engel tanımamış bir irade timsali olmuştur. Bu sebeple, içinde bulunduğumuz ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı siyasi dile rağmen, vatan sevgisi ve milletimize hizmet etme asgari müştereğinde buluşarak herkese kucak açmalı, birlik olmalıyız. Felaket söylemleriyle dirliğimizi dağıtan; tehdit ve korkuyla irademizi tahakküm altına almaya çalışan fitne odaklarına rağmen inatla Türk milleti bilincini korumalı, felaket söylemlerine aldırmamalıdır. Bu milletin iradesini önemsemeyenler, küçük görenler, millete rağmen devlet yönetip siyaset yürütenler er ya da geç içinde bulundukları gafleti anlayacaklardır.

Bu mübarek günlerde birliğimizin yeniden Türk milletine yaraşır bir şekilde tesis ve temin edilmesini temenni ediyor; Kurban Bayramının bir paylaşma bayramı olduğu unutulmadan yaşanmasını ve Yüce Allah’tan Kurban Bayramının tüm İslam alemi için mübarek olmasını diliyorum.”

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, ” Tüm güzellikleri içerisinde barındıran bayramlarımız kin, nefret ve düşmanlık gibi kötü duyguların köreltilmesi, dostluk ve kardeşlik bağlarının pekiştirilmesi için fırsat oluşturmaktadır. Sevginin, şefkatin, merhametin, vefanın, dayanışmanın doruk noktasına ulaştığı, küslerin barıştığı, yüzlerdeki tebessüm, kucaklaşma ve yardımlaşma duygusunun öne çıktığı bayramlarımız, iyilik ve güzelliklerin harmanlandığı, sevinç ile mutlulukların paylaşıldığı müstesna günlerimizdir. Millet olarak sahip olduğumuz en büyük hasletlerden olan merhamet, hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışma duyguları bayramlar vesilesiyle canlı tutulmalıdır. Bu önemli günlerde ortak değerler etrafında kenetlenmeli ve insanlarımızın sevincine ortak olunduğu gibi darlık ve sıkıntılarına da ortak olmalıyız. Bu bakımdan yardımlaşma ve dayanışma geleneğimizin en güzel şekliyle icra edilip yaşatıldığı bir zaman zarfı olarak Kurban Bayramı’na yüklediğimiz anlam ve verdiğimiz değer daha bir önem kazanacaktır.
Önemli ve canlı tutulması gereken bir çok değerlerimiz vardır. Dini bayramlarımızda bunların en önemlileridir. Bayramlar berekettir, umuttur, özlemdir. Kardeşliğin canlanmasına, birlik ve beraberliğin pekişmesine, sevinç ve kederlerin paylaşılarak milletçe el ele, gönül gönüle, dirlik ve düzenliğimizin devamına vesile olan bayramlar, özü benimsenerek ve gerekleri yerine getirilerek icra edilmelidir. Birbirimize şuankinden daha çok sarılmalıyız. Ülkemizin kalkınması, gelişmesi, refah düzeyimizin yükselişini sürdürmesi, dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yerimizi almamız için verilen mücadeleye odaklanmalıyız. Huzurumuzu, birliğimizi bozacak hiç bir girişime fırsat vermemeliyiz. Biz sevgiyle yoğrulmuş bir milletiz. Biriz, birliğimiz güçlenerek daha da gelişmekte, herkesi kıskandırmaktadır. Türkiye, milletiyle gücüne güç katarak ilerlemektedir. Tüm dünyada barışın ve huzurun hakim olması, İslam coğrafyasında akan kanların artık durması ise en önemli temennimiz olmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle kestiğimiz kurban ve dualarımızın kabul olmasını temenni ediyor, tüm halkımızın bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, “Bayramlar birliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştiren manevi vesilelerdir. Kurban Bayramı paylaşmaktır, kardeşliktir. Bayramlar aynı zamanda bir gönül kazanma seferberliğidir. Fedakarlığın simgesi olan Kurban ibadeti, insanları birbirine yaklaştıran, komşumuzu akrabalarımızı gözetmemize vesile olan anlamlı bir ibadettir. Bu bayram bizlere düşen görev muhtaçlı hanelere sevgimizi taşımaktır. Kestiğimiz kurbanların, yegane amacı fedakârlıktır. Hem kazancımızdan, hem gönlümüzden fedakârlık etmemiz gerekir.” Dedi.

Özdemir Havza Belediyesi olarak halkın bayramı rahat şekilde geçirmesiiçin gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirterek; “Bayramı bayram kılan güzelliklerin paylaşıldıkça artacağına olan inancımızla, Havza’mızın, Samsun’umuzun, Türkiye’mizin ve tüm İslam aleminin mübarek kurban bayramını kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim. Bu vesile ilet tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet ile yad ediyorum.”

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Bayramlarımız sevgi, saygı, hoşgörü ve kardeşlik duygularının pekiştiği, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygularının en üst düzeyde yaşandığı, birlik ve beraberliğin güç kazandığı, küskünlüklerin son bulduğu, dargınların barıştığı büyük küçük herkesin ortak paydada buluştuğu maneviyat yüklü mübarek günlerimizdir.
Kurban Bayramı Yardımlaşmayı ifade eder
Kurban Bayramı, özellikle bizlere yardımlaşma dayanışma ve paylaşmayı ifade etmektedir. Kurban ibadeti, bireye gerektiğinde malını ve canını Allah yolunda feda edebilme bilincini aşılar. Elindekileri ihtiyaç sahipleriyle paylaşma alışkanlığı kazandırır. İnsanların birbirleriyle kaynaşmalarına, birbirlerini sevip saymalarına ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmelerine vesile olur. Hz. İbrahim ve İsmail’in sadakat ve teslimiyetini hatırlatan Kurban ibadeti, bir yandan kişinin Allah’a yakınlaşmasını simgelerken, diğer yandan toplumda kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma bilincinin gelişmesine, sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zemin hazırlar. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde dini ve milli bayramlarımız toplumsal dayanışmamızın, kaynaşmamızın ortak adı olduğunu unutmamalıyız. Yüce Allah’a kulluk bilincinin bir gereği olarak yaptığımız kurban ibadetinin manen arınmak ve aklanmak, kırgınlıkların, küskünlüklerin ve anlamsız çekişmelerin son bulması için de iyi bir fırsat olacağı şüphesizdir. Bayramlarda büyüklerimizi ziyaret edip ellerini öperek hayır dualarını almayı da unutmamalıyız. Ayrıca bayramları sadece kendimiz, ailemiz ve yakın çevremizle yaşamamalı, yoksullara, öksüz ve yetimlere, engellilere, şehit ailelerine, hastalara ve özellikle çocuklarla ilgiye muhtaç her vatandaşımıza bayramı bayram gibi yaşatmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerimle tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramını kutluyor, Bayramının ülkemize birlik, beraberlik, sevgi, barış, kardeşlik ve huzur getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.