Samsun protokolünden 18 mart mesajı

Samsun protokolünden 18 mart mesajı
17.03.2021
90
A+
A-

Samsun İl protokolü tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımlandı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “Yedi düvele meydan okuyan, dönemin en modern ordularını dize getiren, tarihin akışını değiştiren ecdadımızın “Çanakkale geçilmez” gerçeğini tüm dünyanın hafızasına kazıdığı şanlı bir destan olan Çanakkale Zaferi, milletimizin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin nişanesidir.

Milletimizin en verimli nesillerini feda etme pahasına Çanakkale’de fitilini tutuşturduğu ateş, bağımsızlık uğruna birlik ve beraberlik içinde her şartta zafere ulaşılacağının müjdecisi olmuştur. Kahraman askerlerimizin azimli mücadelesi sonucunda milletimizin üstün fedakârlıklarıyla Çanakkale’de elde edilen eşsiz başarı, İstiklal Harbimizi zafere ulaştıracak direniş ruhuna ilham vermiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bugünümüzü kurtaran, maziye kahramanlığını ve büyüklüğünü iade eden, bu toprakları bize ebedi vatan yapan” zafer olarak andığı Çanakkale Zaferi, milletimizin harp meydanında bile düşmanından esirgemediği merhametini ve şefkatini de tüm insanlığa örnek olacak şekilde ortaya koymuştur.

Aziz şehitlerimizin her bir karışını kanlarıyla sulayarak bizlere emanet ettikleri bu cennet vatanı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da muhafaza etmek en ulvi görevlerimizdendir. İstiklâl şairimizin “Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz” diyerek işaret ettiği Aziz Milletimiz, her çağda ve her koşulda vatanın birliğini canı pahasına savunmaya devam edecektir.

Bizlere bu büyük zaferin gururunu yaşatan şehitlerimizi asla unutmadan, birlik ve beraberliğimizin önemini idrak ederek, gençlerimize ve gelecek nesillerimize bu bilinci aktarmak büyük bir onur ve vefa borcudur. Şanlı tarihimizden aldığımız ilhamla, bizi millet yapan yüksek değerlerimizi daima canlı tutmaya ve yüceltmeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi ve ebediyete göçmüş gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, ruhları şad olsun diyor, hayatta olan kahraman gazilerimize ve şehitlerimizin aziz emanetlerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, “Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünün gururunu ve onurunu yaşıyoruz. ‘Çanakkale Geçilmez’ sözünün arkasında şan ve şerefle dolu kahraman Türk ordusunun ve yüce Türk Milleti’nin büyük bir destanı bulunmaktadır.

Çanakkale Zaferi bağımsızlık için verilen başarılı bir mücadele olmasının yanı sıra Türk Milleti’nin dayanışmasının, birlik ve beraberliğinin de simgesidir. Çanakkale ruhu göstermiştir ki; Dünyada bu onurlu, necip milletin var oluş iradesini kıracak hiç bir güç yoktur. Namusu bildiği vatanının ve milletinin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüz binlerce kahraman, tarihimizi gururla taçlandırmaktadır.

Dünyaya karşı nasıl bir millet olduğunu kazandığı zaferlerle gösteren Türk Milleti, adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. Çanakkale’de destanlaşan bağımsızlık, beraberlik duygusunu hiçbir zaman kaybetmeyen Türk Milleti, tarihte olduğu gibi bugün de karakterinde olan bağımsızlık, vatan, millet duygusu ile mücadele etmektedir. İçte ve dışta yer alan mihraklara aynı his ile geçmişte, 15 Temmuz’da olduğu gibi bundan sonrada fırsat verilmeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, vatanı ve bayrağı için şehit olan, bugün bizlerin bağımsız bir ülkede hayat ve vücut bulmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, fedakar Türk Milletini minnet ve saygıyla anıyorum.”

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Çanakkale destanın 106. yılında vatan topraklarını düşmana teslim etmeyen aziz kahramanlarımızın hatırası önünde bir kez daha saygı ile eğildiklerini dile getiren İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 18 Mart, Milletin birlik ve beraberlik içinde verdiği mücadele ile eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır”dedi.

Başkan Demirtaş, “Çanakkale Zaferi vatanımızın bağımsızlığı, devletimizin ve milletimizin bekası, milli birlik ve bütünlüğümüzün korunmasında canlarını feda ederek bizlere bu güzel vatanı emanet eden tüm şehit ve gazilerimizin bize armağanıdır. Farklı farklı etnik milliyetlerden oluşan milyonlara ulus olma bilincinin aşılandığı, Anadolu halkının topuyla, tüfeğiyle, kanıyla canıyla verdiği bu büyük mücadele Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine büyük bir askeri deha ve çok güçlü bir lider olarak çıkışı açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sürecinde bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirerek tarihe Çanakkale Geçilmez sözü ile yazılmış bir destandır. Bu destanın ardından, Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde, emperyalizme karşı kurtuluş mücadelesini başlatan ve bağımsız bir devlet kurmayı başarmış olan halkımız tüm dünyanın ezilen, mazlum ve mağdur halklarına örnek olmuştur. Bugün bir kez daha, tarihin akışını değiştiren Çanakkale Zaferinde Anadolu halkının verdiği onurlu mücadeleyi saygı ile hatırlıyor; 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Gününde, vatan topraklarımızın kurtarılmasında canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum” diye konuştu.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
Mesajında Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümünü, millet olarak büyük bir onur ve gururla idrak ettiklerini ifade eden Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Çanakkale bağımsızlık uğruna iman kuvvetiyle sergilenen birlik, kardeşlik ve dayanışmanın adıdır. Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve isimsiz kahramanlarımızın amansız mücadelesiyle kazanılan zafer, İstiklal Harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur” dedi.

18 Mart Bir Dönüm Noktasıdır
Döneminin en çetin şartları karşısında adeta imkansızın imam kuvveti ve bağımsızlık azmiyle başarıldığı Çanakkale Zaferinin tarihte benzeri görülmemiş bir destan olduğunu mesajında dile getiren Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ‘‘18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Deniz Zaferiyle elde edilen başarı tarihin akışında çok önemli bir dönüm noktası olmuştur. Yok edilmek istenilen Milletimiz, tarih sahnesinde yerini koruyacağını ve Çanakkale’nin geçilmeyeceğini tüm dünyaya güçlü şekilde ilan etmiştir. 18 Mart Çanakkale Zaferi kadın erkek, genç yaşlı herkesin katıldığı topyekün bir mücadelenin destanıdır. Türk ve Dünya tarihine altın harflerle yazılmış bir destan vardır ki adı Çanakkale Destanıdır. 250 bin vatan evladının gözlerini kırpmadan şehit olduğu, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihi, bir kahramanlık destanı olarak tarihin tozlu sayfalarına nakış nakış işlenmiştir. Şahadet şerbetini içen 57. Alaydan uğruna şarkılar yazılan liseli talebelere, Allah ve vatan uğruna kurban olmaya gelen Yozgatlı kınalı kuzu Hasan’a, İngiliz donanmasını bozguna uğratan, 275 kilogramlık top mermisini sırtına alarak düşman donanmasının ilerleyişini durduran Seyit Onbaşıya sayısız kahramanlık mucizesi yaşanmış ve düşmanlarımıza geçit verilmemiştir. Böylece o güne kadar tarihin yaşanmış en büyük kara savaşı sonrasında düşmanlarımıza ve tüm dünya devletlerine ‘Çanakkale geçilmez’ sözlerini söyletecek büyük bir zafer kazanılmıştır.

Türk Ordusunun Çanakkale de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde oluşturduğu büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı ve Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında sergilenmesinden dolayı da dünya savaş tarihinde örneği bulunmayan müstesna bir zaferdir. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin tüm engelleri nasıl aşabileceğinin en güzel örneğidir” diye konuştu.

Şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle Anıyoruz
“Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin tüm engelleri nasıl aşabileceğinin en güzel örneğidir. Bu duygu ve düşüncelerimle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden tüm askerlerimizi, isimsiz kahramanlarımızı ve vatan uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin Yıl Dönümü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Karaaslan mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Aziz milletimizin, yokluk ve imkânsızlıklara rağmen imanıyla var olma azminin eseri Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümüne ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. Seyit Onbaşıların, Mehmet Çavuşların, Kınalı Hasanların, onbeşlilerin cephedeki tarihi direnişi, nihai zafere ulaşılmasına vesile olmuştur.

Ecdadımızın göğsündeki iman, cesaret ve sahip olduğu ruh bizlere rehberlik etmeye devam etmektedir. Tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de girdiğimiz tüm zorlu mücadelelerden bizi zaferle çıkaran da bu ruhtur.

Milletimiz; minarelerden yükselen ezanlar dinmesin, semayı süsleyen ay yıldızlı şanlı bayrağımız inmesin diye candan ve serden geçen bir millettir. Çanakkale’yi zafere eriştiren inançla milletimiz, 15 Temmuz hain darbe girişimini birkaç saatte def ederek istiklaline yönelen tehditleri nasıl alt edebileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Çanakkale; imkânsızlıklara rağmen imanla yazılan destanın adıdır. Bağımsızlığımıza yönelik saldırılar karşısında ortaya konulan direnişin göstergesidir. Dünyaya verdiğimiz ‘Çanakkale Geçilmez’ mesajı milletimizin yalnızca o günkü kararlılığının değil vatan müdafaasında ilelebet devam edecek azminin de sembolüdür.

Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden tüm şehitlerimizi ve kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber