RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: En çok şikayet alan dizi Kızıl Goncalar

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: En çok şikayet alan dizi Kızıl Goncalar
12.01.2024
A+
A-

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Milli ve manevi değerleri aşağılayan yayınlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Şahin, kadına yönelik şiddet başta olmak üzere aile ve toplumsal değerlere aykırı yayınlar konusunda dizi yapımcılarıyla çok önemli bir toplantıyı da yine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde İstanbul’da hayata geçireceklerini belirterek “Açık açık söyleyeceğim. 2024 yılında gözümüz üzerinizde. Milli ve manevi değerlerimizi aşağılayan yapımlara izin vermeyeceğiz” dedi.

En çok şikayet alan dizi; Kızıl Goncalar

Şahin, RTÜK’ün kuruluş yılından bugüne en çok şikayet alan dizinin Kızıl Goncalar olduğuna değinerek “36 bine yakın vatandaşın tepkisi görmezden gelinebilir mi? Uzmanlarımız yapımı titizlikle ele aldı. Dizideki hassas noktaları belirledik, yayıncılık ilkelerine aykırı halleri tek tek çıkardık. Hiç kimse Türk halkının millî ve manevi değerleriyle dalga geçemez. Değerlerimizi küçümseyemez. Algı oyunlarıyla vatandaşlarımızı aşağılayamaz. Bizim görevimiz RTÜK olarak vatandaşlarımızın hakkını savunan 6112 sayılı yasayı uygulamaktır” dedi.

SKAAS Sistemi

Yapay zekânın daha aktif kullanıldığı yeni bir sistem hayata geçirileceğini belirten Ebubekir Şahin SKAAS Sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. Şahin sistemin yerli ve milli olduğunu belirterek “Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi” anlamına gelen bu sistemle tüm yayınlar anbean kaydediliyor” dedi.

Yayın öncesi denetim yok iddiası

Başkan Şahin, bu yapımların neden yayın öncesi denetlenmediğine ilişkin gelen eleştirilere cevap verdi. Şahin şunları kaydetti

” Yayından önce bir denetim söz konusu değil. Zaten onun adı denetim değil sansür olur. Bazı vatandaşlarımızın yapımların yayına girmeden RTÜK denetiminden geçtiği gibi yanlış bir algısı var öncelikle bunu düzeltmek gerekir”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber