Otomobil fiyatlarına indirim geliyor!

Otomobil fiyatlarına indirim geliyor!
21.12.2021
92
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası açıkladığı ‘kur farkı’ düzenlemesinin akabinde döviz kurunda.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası açıkladığı ‘kur farkı’ düzenlemesinin akabinde döviz kurunda düşüş yaşandı. Bu düşünün akabinde araba markaları fiyat güncellemesine gitti. Fiyat güncellemesine başlayan birinci markalar Türkiye’de de üretim yapan Renault ve Dacia oldu.

“İKİNCİ EL FİYATLARINDA DA İNDİRİM OLUR”

Cumhuriyet’e konuşan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Lideri Aydın Erkoç, “Otomobil fiyatlarında düşüş yaşanması için piyasaların kurdaki düşüşü kabul etmesi gerekiyor” diyerek şu tabirleri kullandı:

“Muhakkak bir düşüş yaşanacaktır lakin bunun 1-2 gün içerisinde gerçekleşeceğini sanmıyorum. Piyasalar kurdaki düşüşü kabul ettikten sonra bayiler sıfır araçlarda bir indirim yapacaktır. İkinci el fiyatlarında da indirimler olur”

FİYATLARDA NE KADAR DÜŞÜŞ YAŞANIR?

300 bin TL’lik bir arabada 20-25 bin TL’ye kadar indirim uygulanabileceğini söyleyen Erkoç, “Bu düşüş 1 hafta ya da 10 günü bulur” dedi.

Türkiye’deki araçların yüzde 80’inin ithal araçlardan, yüzde 20’sinin ise montajı yapılan araçlardan oluştuğunu belirten Özkoç, “Kur yükseldikçe ÖTV de artıyor araçlarda. Kur düştükçe ÖTV de düşüyor. Zira devletimiz ithal olan araçları yani yurt dışından gelen araçları kura nazaran alıyor. İthal olan araçların fiyatı bu sebeple kura bağlı olarak düşüş yaşayacaktır” diye konuştu.

NE VAKİT OTOMOBİL ALINABİLİR?

Yurttaşların gönül rahatlıyla otomobil alabilmesi için tarih veren Özkoç, “Çip krizi ve Covid-19 salgınında üretimde meşakkatler yaşandı. Bundan ötürü arz talebi dengeleyemedi ve bu sebeple fiyat artışı yaşandı.o yüzden büsbütün piyasaların oturması ve düşmesi muhtemelen 2022’nin 6. ayını bulur” sözlerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.