Milletvekili Fuat Köktaş’tan Anayasa açıklaması

28.12.2016
142
A+
A-

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, AK Parti’nin 316 milletvekilinin imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi hakkında açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Köktaş, Anayasa da değişiklik yapılmasındaki gerekçeleri üzerine şunları söyledi: “

TÜRKİYE’NİN ANAYASA SORUNU
“Anayasalar, devleti hukukla sınırlamak için toplum tarafından hazırlanan metinlerdir. Ülkemiz siyasi tarihinde anayasalar; toplum veya temsilcileri tarafından değil, vesayetçi zihniyete sahip seçkinler tarafından, devleti hukukla sınırlamaktan ziyade, toplumu hizaya sokmak için hazırlanmış metinler olmuştur.

ANAYASA YAPMAK, MİLLETE AİT TEMEL BİR HAKTIR
Anayasamız olağanüstü koşullarda ve darbe süreçlerinde hazırlanmış ve yürürlüğe konmuştur. Ülkemizde, hem yapılış şekli ve hem de içerikleri itibariyle en çok tartışılan yasal metinler, anayasalardır. Millet, tekmil bir anayasa inşa edemese de, sunulan teklifle önemli ölçüde anayasa onarımı öngörülmektedir.

1982 ANAYASASI, SİSTEM KARMAŞASI İÇEREN BİR ANAYASADIR
1982 Anayasamız, hükümet modeli olarak parlamenter modeli öngörmesine karşın, bu modelle bağdaşmayacak derecede Cumhurbaşkanına geniş görev ve yetkiler vermiş, Anayasanın “yürütme” bölümünde “Cumhurbaşkanı” ve “Bakanlar Kurulu” na ait yetkiler ayrı ayrı sayılarak iki başlı bir yürütme öngörülmüştür.

2007 REFERANDUMUNDA MİLLET, İRADESİNİ ORTAYA KOYMUŞ, OYUNU BOZMUŞTUR
Milletimiz; 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili e-muhtıra ve Anayasa Mahkemesinin 367 olarak nitelenen garabet kararına karşın yapılan anayasa değişikliğini 2007 referandumunda %68,95 evet oyu ile onaylamıştır.
Cumhurbaşkanının doğrudan Millet tarafından seçilmesine ilişkin düzenleme, bir taraftan vesayetçilerin müdahale zeminini ortadan kaldırmış, öte yandan hükümet modelini, Başkanlık Modeli yönünde tahkim etmiştir. Evrilen bu noktadan geriye dönüş olamaz, ilerleme bu noktada olmalıdır. “

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.